Veikkausliigan KTP kertoo, että puolustaja Daan Klinkenberg lopettaa ammattilaisuransa siirtyäkseen työtarjouksen perässä kotimaahansa Hollantiin.

Klinkenberg, 27, ja KTP ovat yhteisymmärryksessä purkaneet välittömästi hänen sopimuksensa, joka olisi kattanut vielä ensi kauden.

Täksi kaudeksi Kotkaan siirtynyt Klinkenberg ehti pelata KTP:ssä 26 ottelua kahmien isoja minuutteja. Aiemmin hän edusti Suomen-kentillä myös FC Interiä ja HIFK:ta.

– En ollut tätä suunnitellut, mutta kun sain hyvän työtarjouksen ja vielä mahdollisuuden jatkaa pelaamista amatöörinä lähellä kotikylääni, asiat tapahtuivat nopeasti, Klinkenberg kertoo KTP:n sivuilla.

– Daan on ollut mies paikallaan niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin, joten tietysti hänen lähtönsä osuu harmilliseen saumaan. Toisaalta pitää kuitenkin ymmärtää, että pelaajien henkilökohtaiset ratkaisut eivät aina noudata sopimuskausia, lisää KTP:n urheilutoimenjohtaja Niko Ikävalko.

Debug info: $API->Soccer->seasons()->standings( ”sr:season:102227” ) was not an array on soccer/seasons/standings/index.php

LUE MYÖS: