KTP:n luottopelaaja lopettaa uransa kesken kauden: ”Sain hyvän työtarjouksen”
Veikkausliigan KTP kertoo, että puolustaja Daan Klinkenberg lopettaa ammattilaisuransa siirtyäkseen työtarjouksen perässä kotimaahansa Hollantiin.
Klinkenberg, 27, ja KTP ovat yhteisymmärryksessä purkaneet välittömästi hänen sopimuksensa, joka olisi kattanut vielä ensi kauden.
Täksi kaudeksi Kotkaan siirtynyt Klinkenberg ehti pelata KTP:ssä 26 ottelua kahmien isoja minuutteja. Aiemmin hän edusti Suomen-kentillä myös FC Interiä ja HIFK:ta.
– En ollut tätä suunnitellut, mutta kun sain hyvän työtarjouksen ja vielä mahdollisuuden jatkaa pelaamista amatöörinä lähellä kotikylääni, asiat tapahtuivat nopeasti, Klinkenberg kertoo KTP:n sivuilla.
– Daan on ollut mies paikallaan niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin, joten tietysti hänen lähtönsä osuu harmilliseen saumaan. Toisaalta pitää kuitenkin ymmärtää, että pelaajien henkilökohtaiset ratkaisut eivät aina noudata sopimuskausia, lisää KTP:n urheilutoimenjohtaja Niko Ikävalko.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigajalkapalloilija, 20, on kuollut Iranin protesteissa
- Naisten jalkapallon supertähti sai viimein huomiota – mutta väärästä syystä
- Fabrizio Romanon niskaan sataa rapaa – ”Kurja luuseri”
- Harry Kane kommentoi Bayern Münchenin konttausta
- Lionel Messin Miamille rökäletappio
- Bayern München hävisi Bundesliigassa ensimmäistä kertaa 10 kuukauteen
- Saksan jalkapalloliiton johtokunnan jäsen: Aika harkita MM-kisaboikottia Donald Trumpin takia
- ”Sai Cristiano Ronaldon itkemään” – ex-joukkuekaveri paljasti ankarimman valmentajan
- KuPS menettämässä Samuli Miettisen – ulkomaansiirto lähellä!
- Virallista: Axel Vidjeskog löysi uuden seuran