Elämäntavoistaan kritisoitu Marco Verratti otti kantaa syytöksiin: ”Jalkapallon lisäksi minulla on omakin elämä”
Marco Verratti siirtyi syyskuussa PSG:stä qatarilaiseen Al-Arabiin.
Verratti, 30, kuului PSG:n modernin seurahistorian suurimpiin pelaajiin edustettuaan pariisilaisjättiä vuodet 2012-23. Keskikenttäpelaaja pelasi PSG:ssä 416 virallista ottelua ja voitti muun muassa peräti yhdeksän kertaa Ranskan pääsarjamestaruuden.
Verratti olisi tiettävästi halunnut jatkaa uraansa Pariisissa, mutta PSG:n peräsimeen kesällä saapunut Luis Enrique oli eri mieltä. Ranskalaismedian mukaan Enrique oli sanonut suoraan Verrattille, ettei pidä hänen elämäntavoistaan ja ilmoitti, ettei pelaaja kuulu hänen suunnitelmiin. Verratti on tullut vuosien saatossa tunnetuksi varsin rennosta elämäntyylistään.
L’Équipe haastatteli Pariisissa vieraillutta Verrattia, joka kertoi oman mielipiteensä asiasta.
– Se on tapani elää elämää. Minulle jalkapallo on aina ollut peli. Sen lisäksi minulla on omakin elämä. Pidän ravintoloista ja voin juoda lasin viiniä, kun luvassa ei ole harjoituksia. On pelaajia, jotka piilottelevat, mutta minä olen aina kantanut vastuun niin elämässäni kuin kentälläkin. Uskon ihmisten pitäneen minusta myös sen vuoksi, koska olen normaali – juuri kuin hekin. Tiesin täydellisesti ne hetket, jolloin pystyin menemään ulos syömään tai yökerhoon ystävieni kanssa.
– Olen aina ollut todella ammattimainen. Olen rehellinen ihminen. Sanon sen, mitä ajattelen ja he tekivät samoin. Kun palasimme harjoituskaudelle, puhuin valmentajan kanssa ja hän sanoi, etten kuulu hänen suunnitelmiinsa. Hän sanoi minulle yksinkertaisesti haluavansa muuttaa joukkuetta ja tehdä jotain uutta, koska olin pelannut siellä jo vuosien ajan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne