HJK-tähti kehottaa Veikkausliigaa muutokseen: ”Kyllä kausi loppuu todella aikaisin”
HELSINKI. Lucas Lingman elää melkoisia härkäviikkoja.
Samaan aikaan pitäisi taistella HJK:n paidassa Veikkausliigan voitosta ja Konferenssiliigan jatkopaikasta. Maaottelutauolla taas pitäisi auttaa Huuhkajat EM-kisoihin.
– Tämä on futispelaajalle parasta aikaa; pelata tärkeitä pelejä isoista asioista. Kivempi pelata kuin treenata, Lingman sanoi SuomiFutis-sivustolle Suomi-Kazakstan-ottelun alla.
Suurseurojen ja isojen futismaiden tähdille näin tärkeiden otteluiden pelitahti on tuttua. Suomessa pelaavalle se on harvinaisempaa herkkua. Lingman ei kuitenkaan valita.
– Ei tämä varmaan ole maailman ihanteellisin tilanne. Milloin tekee niitä treenejä, että pitää itsensä kasassa? Sanoisin, että tämä on kuitenkin enempi henkinen juttu. Onhan se kivaa, että pääsee pelaamaan tuollaisia pelejä kahdesti viikossa. Ei ainakaan tule motivaation puutetta.
– Ei ehkä ole fyysisesti niin hyvässä kunnossa kuin alkukaudesta, jolloin on koko talven treenannut. Kauden mittaan treenaaminen jää vähän vähemmälle ja se on enempi palauttavaa ja valmistautumista seuraavaan peliin.
Viime vuosina on puhuttu paljon pelaajien liian kovasta kuormituksesta. Aivan hiljattainkin nimekkäät pelaajat ovat valitelleet liian tiivistä ottelukalenteria. Lingmanin mukaan Veikkausliigassa ei voi valittaa liian tiiviistä tahdista, mutta otteluohjelman asettelua pitäisi vähän muuttaa.
– Ainakaan Veikkausliigassa ei ole liikaa pelejä. Kautta voisi ehkä venyttää molemmista päistä, aloittaa aiemmin ja lopettaa myöhemmin. Veikkausliigakin aloitetaan niin, että on paljon pelejä ja pari kuukautta myöhemmin ei olekaan paljon pelejä. Sitten taas loppukaudesta – varsinkin jos pärjätään Euroopassa – se on tykitystä.
– Veikkausliigajoukkueessa, joka pelaa vain pääsarjaa ja Suomen Cupia, ei voi valittaa, että on liikaa pelejä. Tulevaisuudessa voisi venyttää kautta vähän pidempään. Kyllähän me lopetetaan todella aikaisin.
Jaakko Perttilä
Twitter: @JaakkoPerttila
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tanska DEN | 10 | 7 | 1 | 2 | 19-10 | 22 |
| 2 | Slovenia SLO | 10 | 7 | 1 | 2 | 20-9 | 22 |
| 3 | Suomi FIN | 10 | 6 | 0 | 4 | 18-10 | 18 |
| 4 | Kazakstan KAZ | 10 | 6 | 0 | 4 | 16-12 | 18 |
| 5 | Pohjois-Irlanti NIR | 10 | 3 | 0 | 7 | 9-13 | 9 |
| 6 | San Marino SMR | 10 | 0 | 0 | 10 | 3-31 | 0 |
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Sensaatio! Divariseura pääsi ensi kaudeksi Eurooppa-liigaan
- Mestarien liiga – kausi 2025-26: Finaali, tulokset, tv
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- Antonio Conte lähtee Napolista: ”Onko Italian liitto valmis palkkaamaan huippuluotsin?”
- Ei voi olla totta: Lionel Messi saattoi loukkaantua juuri ennen MM-kisoja
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Nyt jysähti: Pep Guardiolan uusi työ selvillä
- Ei voi olla totta: Lionel Messi saattoi loukkaantua juuri ennen MM-kisoja
- Lukas Hradecky sai ilouutisen ensi kaudeksi
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa