Jude Bellinghamin tähti loistaa yhä kirkkaammin – Real Madridin nuori sensaatio ratkaisi El Clásicon
Real Madrid voitti lauantaina Barcelonan vieraissa 2-1 La Ligan kauden ensimmäisessä El Clásicossa.
Kotijoukkue siirtyi reilun viiden minuutin jälkeen johtoon, kun Madridin puolustus söhelsi İlkay Gündoğanille vapaan väylän rangaistusalueelleen ja maalintekoon.
Barcelona piti vieraat pitkään aisoissa, mutta 68. minuutilla kuvaan astui alkukauden isoin sensaatio Jude Bellingham. Englannin nuori maajoukkuetähti toi Madridin tasoihin komealla kaukolaukauksellaan.
Bellingham, 20, nousi vielä lisäajalla pelin suureksi sankariksi, kun hän osui toistamiseen. Dani Carvajalin keskitys jatkoi Luka Modrićin jalasta matkaansa Bellinghamille, joka ohjasi pallon verkkoon.
Tilastopalvelu Optan mukaan Bellingham on tällä vuosisadalla ensimmäinen Real Madridin pelaaja, joka on tehnyt kaksi maalia uransa ensimmäisessä El Clásicossa.
Bellingham on nyt pelannut Real Madridissa 13 ottelua tehden niissä yhteensä 13 maalia ja syöttäen kolme. Hän siirtyi Los Blancosiin kesällä Borussia Dortmundista 103 miljoonan euron kaupassa.
Real Madrid nousi voiton myötä La Ligan piikkipaikalle, tasapisteisiin Gironan kanssa, ja Barcelona jatkaa kolmantena.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Egyptin tie vie neljännesvälieriin – Australian uhkapeli laukesi silmille
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- MM-fiaskosta huolimatta Hollanti teki kisahistoriaa
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi
- Maalinteossa onnistunut MM-puolustaja tarttui Bayernin haaviin – parhaat pelivuodet ovat vielä edessä päin
- Virallista: Julian Nagelsmann eroaa – Jürgen Klopp korvaajaksi?
- Haastattelu: TPS:n urheilujohtaja Kasper Hämäläinen etsii hyökkääjiä kesän siirtoikkunassa
- Algerian ykköstähti Riyad Mahrez lopettaa maajoukkueuransa
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Kroatialta hylättiin MM-trillerissä maali 103. minuutilla – päätös oli kirjaimellisesti hiuskarvan varassa
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Bild: Julian Nagelsmann eroaa – selitykset eivät kelvanneet Saksan futispomoille
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Sveitsi 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – 88 vuoden kirous ohi
