Sevilla antoi potkut ”vakavasti ylipainoiselle” pelaajalle – oikeus ratkaisi kiistan
Tuomioistuin on todennut, että Sevillalla oli perusteltu syy purkaa puolustaja Joris Gnagnonin sopimus, koska hän oli ”vakavasti ylipainoinen”.
Espanjalaisseura, 27, purki Gnagnonin sopimuksen syyskuussa 2021, koska seura oli toistuvasti huolestunut pelaajan ammattimaisuudesta ja fyysisestä kunnosta.
Sevilla oli asettanut ranskalaispuolustajan painotavoitteeksi alle 90 kiloa, mutta heinäkuussa 2021 he ilmoittivat hänen olevan ylipainoinen ja sanoivat, että pelaajalla oli vaikeuksia suoritua harjoituksista. Espanjalaismedian mukaan 182-senttinen Gnagnon painoi yhdessä vaiheessa yli sata kiloa.
Irtisanominen perusteltiin ”pelaajan väitetyllä ylipainotilanteella ja moninkertaisilla myöhästymisillä harjoituksista”.
Potkujensa jälkeen Gnagnon vaati Sevillalta yli 4,6 miljoonan euron korvausta korkoineen.
Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin (CAS) on nyt antanut päätöksen Sevillan hyväksi ja velvoittanut pelaajan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Gnagnon siirtyi Sevillaan kesällä 2018 Rennesistä 13,5 miljoonalla eurolla. Hän esiintyi kuitenkin Sevillan paidassa vain 17 kertaa ennen irtosanomistaan.
Potkujensa jälkeen Gnagnon on edustanut ainoastaan Saint-Étienneä neljän kuukauden ajan, mutta hän ei ikinä debytoinut ranskalaisseuran ykkösjoukkueessa. Gnagnon on ollut ilman seuraa noin puolitoista vuotta.
Kesällä 2019 Gnagnon oli otsikoissa, kun hänellä pimeni pahasti Sevillan ja Liverpoolin välisessä ystävyysottelussa. Ranskalaispuolustaja ajettiin punaisella kortilla suihkuun hänen potkaistua Yasser Laricia takaapäin törkeästi polveen.
Lähteet: Athletic, Marca
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”
- KuPS taisteli 80 minuuttia vajaalla – Lech Poznań voittoon Tampereella
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Klæbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
