AC Oulun toimitusjohtaja Hanna Väänänen jättää tehtävänsä. Veikkausliiga-seura tiedotti uutisesta sunnuntaina.

Väänänen poistuu seurasta kesäkuun puolivälissä.

AC Oulu

@ACOulu
AC Oulun toimitusjohtaja vaihtuu

Reilun vuoden ajan AC Oulun toimitusjohtajana toiminut Hanna Väänänen ei jatka seuran palveluksessa.

Lue lisää:
acoulu.fi/uutiset/ac-oul…

#ACOulu
#Oulu
#Laivastonsiniset
#Veikkausliiga

– Keskusteltuamme asiasta seuran hallitus on päättänyt irtisanoa Hannan toimitusjohtajasopimuksen. Olemme sopineet Hannan kanssa, että hän jatkaa tehtävissään kesäkuun puoleen väliin saakka, mutta luonnollisesti aloitamme uuden toimitusjohtajan rekrytointiprosessin välittömästi, AC Oulun hallituksen puheenjohtaja Tomi Kaismo kertoi seuran tiedotteessa.

Väänänen itse perusteli lähtöään ongelmilla ajankäytön kanssa omassa elämäntilanteessaan perheenäitinä.

– Kulunut vuosi on ollut antoisa, opettavainen sekä todella mielenkiintoinen, mutta samalla erittäin työntäyteinen. Kahden harrastavan kouluikäisen äitinä olen joutunut miettimään ajankäyttöäni sekä tekemään isoja arvovalintoja elämäntilanne huomioiden, Väänänen kommentoi.

AC Oulu on aloittanut Kaismon mukaan rekrytointiprosessin uuden toimitusjohtajan löytämiseksi. Seuraajalta odotetaan vahvaa elinkeinoelämän tuntemusta, kokemusta myynnin sekä kumppanuusverkoston kasvattamisesta ja hallinnon pyörittämisestä.

LUE MYÖS!