Bayern München pestaamassa uuden päävalmentajan – hyväksyi sopimustarjouksen

Ralf Rangnick on hyväksynyt Bayern Münchenin sopimustarjouksen, kertoo Bild.
Bildin saamien tietojen mukaan Rangnick allekirjoittaa Bayernin kanssa kesään 2027 ulottuvan sopimuksen. Rangnick on siirtymässä Bayernin päävalmentajaksi kuluvan kauden jälkeen.
Bayern ei ole toistaiseksi päässyt sopuun Itävallan jalkapalloliiton kanssa Rangnickista maksettavasta korvauksesta, mutta saksalaismedian mukaan yhteisymmärryksen on määrä syntyä tuota pikaa.
Bild kertoo, ettei Rangnick työskentele ainoastaan Bayernin edustusjoukkueen peräsimessä, vaan osallistuu myös junioriakatemiaan ja pelaajahankintoihin liittyviin päätöksiin.
– Hän on suuri jalkapalloekspertti. Ralfilla on valtava kyky kehittää pelaajia ja joukkueita. Kaikki se, mitä olen kuullut Itävallan maajoukkueen henkilöiltä on ollut todella positiivista. Jos hän tulee Bayerniin, on se meiltä todella hyvä valinta, Bayernin toimitusjohtaja Herbert Hainer totesi tiistaina.
Rangnick, 65, on valmentanut Itävallan maajoukkuetta vajaan kahden vuoden ajan. Osapuolten välinen sopimus päättyy kesällä 2026.
Urallaan muun muassa Schalkea, RB Leipzigiä, Hoffenheimiä ja Manchester Unitedia valmentanut Rangnick on myös työskennellyt vuosien ajan urheilutoimenjohtajan roolissa.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?