Ranskassa tapeltiin cup-finaalin alla – bussi poltettiin, 20 ihmistä loukkaantui
Paris Saint-Germainin ja Lyonin kannattajien väkivaltaisessa yhteenotossa loukkaantui lauantaina 20 ihmistä, kertoo Athletic.
Välikohtaus sattui A1-moottoritiellä sijaitsevalla tietullilla, noin 40 kilometrin päässä Lillen Pierre-Mauroy-stadionilta, jossa joukkueet kohtasivat lauantaina Ranskan cupin finaalissa.
Paikallisen poliisin mukaan tappeluun osallistui noin sata henkilöä, mutta kukaan ei vahingoittunut vakavasti. Loukkaantuneista kahdeksan oli poliiseja.
Välikohtaus sai alkunsa, kun kummankin joukkueen ultrakannattajat saapuivat tietullille samaan aikaan. Fanit tappelivat keskenään, ampuivat soihduilla toisiaan ja hyökkäsivät vastustajan kannattajien busseihin. Yksi bussi paloi ja neljä muuta kärsi vaurioita.
Alueen turvallisuuspäällikkö Bertrand Gaume kertoi tiedotusvälineille stadionilla, että A1-tiellä oli ennen ottelua ”vakavia välikohtauksia”, mutta poliisi sai ne nopeasti loppumaan.
PSG voitti Lyonin finaalissa 2-1.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- Ecuador putosi MM-kisoista – valmentaja jättää paikkansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Marcelo Bielsa latasi suorat sanat Uruguayn MM-fiaskosta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Lucas Bergströmin kilpailija jättämässä Mallorcan
- LIVESEURANTA: Englanti ja Kongon demokraattinen tasavalta taistelevat neljännesvälieräpaikasta!
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin