Francesco Totti on odottanut vuosien ajan AS Roman soittoa: ”Kenties olen ollut liian uskollinen”
Francesco Totti on AS Roman suurin seuralegenda.
Totti, 47, pelasi koko pelaajauransa kasvattajaseurassaan. Totti pelasi peräti 24 vuoden ajan AS Roman edustusjoukkueessa. Pelaajauran päättymisen jälkeen Totti vietti muutaman vuoden AS Roman seurajohdossa, mutta jätti tehtävän kesällä 2019.
Roomalaislehti Il Messaggero haastatteli Tottia ja tiedusteli seuralegendalta, miksei hän ole palannut AS Roman seurajohtoon. Tottin mukaan seurajohtoa saattaa pelottaa ottaa ex-hyökkääjän kaltainen suuri hahmo takaisin seuraan.
– Kenties olen ollut liian uskollinen ja liian rehellinen. Kenties olen vaikea hahmo. Kommenteilleni annetaan aina painoarvoa. Muiden kommenteille sitä annetaan hieman vähemmän. Minusta tuntuu siltä kuin he pelkäisivät kaltaiseni tärkeän hahmon olevan seuran sisällä. He uskovat, etten kykenisi auttamaan, mutta todellisuudessa pystyisin auttamaan. Tämä ei ole minun päätökseni. Kukaan ei ole soittanut minulle, enkä itse tee aloitetta. Jotkut seurat ovat ottaneet minuun yhteyttä, mutta kuten olen aina sanonut, olen uskollinen AS Romalle.
Totti haluaisi työskennellä AS Romassa tietynlaisena neuvonantajana ja nosti esiin muutaman jalkapallolegendan. Zlatan Ibrahimović on noussut tärkeään asemaan AC Milanin seurajohdossa ja Javier Zanetti on toiminut kymmenen vuoden ajan Internazionalen varatoimitusjohtajana.
– En haluaisi koskaan työskennellä urheilutoimenjohtajana, vaan ennemminkin sellaisessa roolissa, jossa Ibrahimović ja Zanetti ovat. He ovat seuran, joukkueen ja valmennusjohdon välissä. He astuvat esiin ja kertovat, miten asiat ovat. Se on operatiivinen rooli, eikä vain sellainen, jossa sinulle soitetaan, kun asiat ovat huonosti.
AS Roman kesän siirtoikkuna oli vauhdikas. AS Roma maksoi Artem Dovbykistä, Matias Soulésta ja Enzo Le Féestä yhteensä lähes 80 miljoonaa euroa. Tottin mielestä AS Roman on palattava Mestarien liigaan.
– En ole vielä täysin ymmärtänyt AS Roman uutta projektia. Joukkueeseen on käytetty paljon rahaa. Itse olisin käyttänyt 70 miljoonaa euroa eri tavalla. Kun näet, miten hulluja summia AS Roma on käyttänyt pelaajiin, on seuran palattava Mestarien liigaan. Jos käytät sata miljoonaa euroa, etkä pääse Mestarien liigaan, olisi se täysi farssi.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- Ennakkopaketti Konferenssiliigan otteluun Breiðablik-KuPS: Mistä näet pelin, valmentajien kommentit
- HJK hävisi taas Veikkausliigassa – Miika Nuutinen: ”Liian tuttu kaava”
- Useita murskajaisia – näin pelattiin Mestarien liigassa
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Ennakkopaketti Konferenssiliigan otteluun Breiðablik-KuPS: Mistä näet pelin, valmentajien kommentit
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- HJK hävisi taas Veikkausliigassa – Miika Nuutinen: ”Liian tuttu kaava”
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa