Juhani Pikkaraisen unelmakausi on tuonut mukanaan maajoukkuekutsun ja yli 40 vuotta odotetun mahdollisuuden – ”Ollaan taisteltu kovaa”
HELSINKI. Juhani Pikkaraisen unelmakautta odottaa suuri huipennus. Toppari taistelee Ilveksessä isossa roolissa pitkään odotetusta Veikkausliigan mestaruudesta. Viimeisimpänä A-maajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva kutsui puolustajan Huuhkajiin Kansojen liigan B-sarjan kotiotteluihin Irlantia ja Englantia vastaan.
Pyörät ovat pyörineet Ilveksessä ensimmäistä kautta pelaavan Pikkaraisen, 26, uralla nopeaa tahtia.
– Ei voisi fiilikset olla enempää tapissa. Ollaan taisteltu aika kovaa Ilveksen kanssa mestaruudesta ja sitten siihen kirsikaksi kakun päälle tällainen Huuhkajat-kutsu, Pikkarainen hehkutti SuomiFutis-sivustolle Huuhkajien mediatilaisuudessa maanantaina.
Pikkarainen siirtyi Ilvekseen kaudelle 2024 VPS:stä. Toppari on päässyt pelaamaan ensimmäisellä kaudellaan Tampereella kaikki kilpailut mukaan lukien 34 ottelussa Veikkausliigaa, kansallisia cupeja ja Konferenssiliigan karsintoja.
Rooli on pysynyt Tampereella Pikkaraisen itsensä osalta pitkälti samana, mutta pallollinen peli on ollut VPS-aikoja suuremmassa osassa.
– Ilveksessä ehkä ollaan vielä enemmän kiinni pallossa ja saan pelata vielä enemmän pallon kanssa. Puolustustilanteet ovat vähän erilaisia. Vastuuta on tullut hyvin ja olen käyttänyt sen hyväksi, Huuhkajat-tulokas kuvaili.
Näin Ilveksen kurssi kääntyi
Ilveksen Veikkausliigan kauden alku oli hankala. Joonas Rantasen valmentama ryhmä päästi monesti helppoja maaleja omassa päässä ja menetti johtoasemia otteluiden ratkaisuhetkillä.
Nyt viimeisestä kuudesta ottelustaan Ilves on voittanut viisi. Kaksi kaadoista on tullut suurimpia kilpakumppaneita KuPS:ia ja HJK:ta vastaan.
Pikkarainen kokee itse tasapainon löytymisen puolustuspelissä olleen avainasemassa kuntokäyrän löytymisessä.
– Varmaan ne kehityskohteet olivat siinä puolustuspelaamisessa. Maaleja teimme alusta lähtien, mutta päästimme ehkä niitä liikaa. Keskityttiin sitten enemmän boksipuolustamiseen ja tilanteenvaihtoihin. Niistä olemme nyt päästäneet vähemmän maaleja, toppari arvioi joukkueen pelin kehittymistä.
Kun Veikkausliiga huipentuu maajoukkuetauon jälkeen Mestaruussarjan päätöskierroksella, Ilves on KuPS:ia kaksi pistettä perässä. Tamperelaisseura juhli edellisen kerran toistaiseksi ainoata miesten jalkapallon pääsarjan mestaruuttaan vuonna 1983.
Odottavan aika on ollut pitkä. Päätöskierroksella 19.10. SJK:n kohtaavan Ilveksen ohjat eivät ole omissa käsissä. Tamperelaiset tarvitsevat voiton, mutta samaan aikaan HJK:n on napattava pisteitä KuPS:lta.
Kävi miten kävi, kausi on ollut kokonaisuudessaan Pikkaraiselle nappionnistuminen.
– Ainoa mitä voimme tehdä, on keskittyä siihen omaan peliin. Ottaa SJK:sta voitto ja katsoa sitten loppuvihellyksen jälkeen, riittääkö se mestaruuteen vai hopeaan. Se on ihan sama, mitä sieltä tulee. Tämä on ollut siitä huolimatta todella onnistunut kausi.
Suomi kohtaa Kansojen liigan B-sarjassa torstai-iltana Helsingin Olympiastadionilla Irlannin kello 21:45 alkavassa ottelussa. Englanti saapuu Huuhkajien vieraaksi sunnuntaina kello 19:00 käynnistyvässä kamppailussa.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Massiivisia eroja Veikkausliigassa – suomalaisosuudessa yli 50 prosentin kuilu
- Gilla FC rymistelee siirtomarkkinoilla: hankki jälleen entisen Veikkausliiga-pelaajan
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Gilla FC rymistelee siirtomarkkinoilla: hankki jälleen entisen Veikkausliiga-pelaajan
- Massiivisia eroja Veikkausliigassa – suomalaisosuudessa yli 50 prosentin kuilu
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Pudottaako vitosdivarin seura IF Gnistanin Suomen Cupista? Valitus jätetty
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta