Näin Markku Kanerva kommentoi asemaansa Huuhkajien päävalmentajana – tuomitsi Pohjoiskaarteen huudon
HELSINKI. Markku Kanerva uskoo yhä olevansa Huuhkajien päävalmentaja, kun MM-karsinnat ensi keväänä alkavat.
Huuhkajat hävisi syksyn Kansojen liigassa kaikki kuusi otteluaan murheellisella maalierolla 2-13. Ajoittain peli näytti kulkevan hieman paremmin, mutta tuoreessa 0-2-kotitappiossa Kreikkaa vastaan Suomi oli jälleen aneemisen heikko.
Ottelun jälkeen Kanerva kommentoi lehdistölle asemaansa joukkueen päävalmentajana.
– Ei se [asema] varmaan vahvimmillaan ole, mutta jatkosopimus on tehty tulevia MM-karsintoja silmällä pitäen, Kanerva sanoi.
– Tämä valmistautuminen ei ole sujunut suunnitelmien mukaan. Olen sitoutunut noudattamaan sopimustani. Jos johtotaso jotain muuta päättää, sen mukaan eletään.
– Yritämme koko ajan viedä tätä eteenpäin. Tottakai turhauttaa. Meillä on ollut molemmissa päissä vähän niin kuin ongelmia. Palloa ei saada maaliin, ja onnikin on meidät hylännyt. Sitten taas puolustuspäässä virheitä tulee.
– Kyllä meillä tietty ajatus on, miten me viemme tätä peliä eteenpäin. Se ei ole tuonut vielä tulosta.
– En ole luonteeltani mikään luovuttaja, että nostaisin hanskat pystyyn saman tien. En ollut sitä pelaajana enkä ole sitä valmentajana.
– Töitä on tottakai vielä paljon edessä. Pitää vaan saada homma natsaamaan.
Kreikan iskettyä kaksi maalia Pohjoiskaarre alkoi näyttävästi laulaa Kanervalle potkuja. Se tosin tehtiin hieman kauniimmin sanavalinnoin kuin miten Pohjoiskaarre lauloi Palloliiton puheenjohtajalle Ari Lahdelle. Lahti toivotettiin Qatariin kera ”haista v*ttu” -välihuutojen.
– Loistavat fanit. Ei ole tulosta tullut, niin on selvää, että he ovat pettyneitä. He toivat sen tänään esille, kun vastustaja alkoi mennä johtoon, Kanerva sanoi.
– Tottakai toivoo kannustajilta kannustusta ennen kaikkea vaikeilla hetkillä, mutta ymmärrän sen turhautumisen.
– Tietenkin toivoisi, että kun oli 4000 lasta tuolla kannustamassa, olisi pieni harkinta sanavalinnoissa. Aika alatyylistä kieltä siellä käytettiin.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Englanti ENG | 6 | 5 | 0 | 1 | 16-3 | 15 |
| 2 | Kreikka GRE | 6 | 5 | 0 | 1 | 11-4 | 15 |
| 3 | Irlanti IRL | 6 | 2 | 0 | 4 | 3-12 | 6 |
| 4 | Suomi FIN | 6 | 0 | 0 | 6 | 2-13 | 0 |
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane rikkoi kovan rajapyykin – Cristiano Ronaldo jäi taakse
- Alan Shearer nosti yhden asian esiin Englannin pelistä: ”Moni huippujoukkue”
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Kanadalle kovia uutisia: Bayern Münchenin tähtipelaaja taas pelikunnossa
- MM-kisapettymys oli liikaa – menestysvalmentaja erosi
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- LIVESEURANTA: Etelä-Afrikka ja Kanada avaavat MM-kisojen pudotuspelit
- Uskomatonta draamaa lisäajalla – Itävalta putosi jatkosta ja nousi takaisin kuin ihmeen kaupalla
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- HJK tyrmättiin Töölössä – näin Joonas Rantanen kommentoi murskatappiota
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat