Pikkuhuuhkajien ratkaisija löytyi vaihtopenkiltä -”Minulla on aina itseluottavainen fiilis”

TAMPERE. Pikkuhuuhkajat järjesti melkoisen paukun EM-jatkokarsintojen ensimmäisessä osaottelussa. Norja kaatui Tammelan stadionilla peräti 5-1.
Suomi johti ottelua jo kolmen minuutin pelin jälkeen 2-0. Sittemmin Norja hallitsi pitkään, mutta Juho Talvitien 3-1-maali ratkaisi pelin Suomelle.
– Oli joo [mieletön ottelu]. 5-1-voitto, tästä on hyvä jatkaa seuraavaan, Talvitie vastasi SuomiFutis-sivustolle pelin jälkeen.
Talvitie ja koko muu Suomen joukkue pääsi tuulettamaan maaleja ja voittoa ennätysyleisön edessä. Pikkuhuuhkajien peliä oli saapunut seuraamaan 5275 katsojaa.
– Joo, todella hienoa, että varsinkin tänne Tammelaan saatiin näin paljon porukkaa. Tehtiin ilmeisesti joku katsojaennätyskin, kuului jotain sellaista.
– Hyvä, että nämä superonnistumiset tulevat näihin kovimpiin paikkoihin. Pelataan kovista panoksista, joten hienoa, että saatiin hyvä onnistuminen tähän.
Talvitien maali syntyi 79. minuutilla. Naatan Skyttä onnistui taistelemaan pallon Talvitielle, joka kuljetti kohti maalia ja ampui terävän matalan laukauksen tolpan kautta sisään.
– Se oli hyvä maali, aika tyypillinen. On noita pari ennenkin tehty. Vasemmalla jalalla oli hyvin tilaa, se vedettiin ja meni maaliin. Ei se sen kummempaa, Talvitie kuvaili.
– Tottakai tuntui todella hyvältä, ja se oli vielä tärkeä maali, kun Norjalla oli pieni paine 2-1-tilanteessa jonkin aikaa. Tuli taas kahden maalin ero, niin se antoi hyvää ja turvallista oloa. Rikottiin se [Norja] ihan täysin lopuksi.
– En nyt odottanut ihan 5-1:tä kuitenkaan, mutta kyllä se tuntui siltä, että se [peli] oli kontrollissa maalin jälkeen. Norjan aseet olivat menneet.
Talvitie oli vaihdettu kentälle vain muutama minuutti ennen maalin syntymistä. Talvitie olisi todennäköisesti ollut avauksessa, jos Topi Keskinen olisi saanut kutsun Huuhkajiin. Nyt niin sanotut ”Huuhkaja-vahvistukset” tulivat kuitenkin Pikkuhuuhkajien avuksi, mikä pudotti Talvitien penkille.
– Ei mitään, hienoa että saadaan äijät mukaan. He ovat olleet aiemmin mukana näissä karsinnoissa ja tuttuja jätkiä, niin todella hienoa että saatiin mukaan. Hyviä vahvistuksia tietenkin, Talvitie arvioi Keskisestä, Leo Waltasta ja Tomas Galvezista.
Talvitie myös vakuutti, ettei penkille jääminen sen kummemmin vaikuttanut itseluottamukseen.
– Ei. Minulla on aina itseluottavainen fiilis. Luotan omiin kykyihini ja tiedän, mihin se riittää ja mihin se tulee riittämään urani aikana. Luotan niihin ja nyt oli hyvä, että sain oman onnistumisen tähän loppuun.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Liverpool väänsi mestaruudellaan veistä Man Unitedin haavassa – ”Ei tähän kukaan uskonut”
- Erikoinen ulosajo Veikkausliigan ottelussa – mestarisuosikki Ilvekselle kauden ensimmäinen tappio
- Katso: Puhuttava tuomio pilasi IF Gnistanin päivän – näin pienestä maali jäi kiinni
- IF Gnistanin paluu Oulunkylään käynnistyi unelmamaalilla – KuPS kiri ohi
- Real Madridin Antonio Rüdigeriä uhkaa pitkä pelikielto
- Bayern voi varmistaa mestaruuden – Harry Kane pelikiellossa: ”Hullu sääntö”
- HJK-lupaus avasi maalitilinsä Veikkausliigassa näyttävällä kudilla – ”Tuollainen maali oli tavoitteena”
- HJK:lle helpottava voitto – Teemu Pukin hanat aukesivat
- Viljami Sinisalo on Skotlannin mestari!
- Virallista: Ilves ja Joonas Rantanen jatkosopimukseen
- Bayern voi varmistaa mestaruuden – Harry Kane pelikiellossa: ”Hullu sääntö”
- Real Madridin Antonio Rüdigeriä uhkaa pitkä pelikielto
- Cope: Mestarien liigassa nähdään muutoksia ensi kaudella – jatko-otteluita ei enää pelata
- Erikoinen ulosajo Veikkausliigan ottelussa – mestarisuosikki Ilvekselle kauden ensimmäinen tappio
- Katso: Puhuttava tuomio pilasi IF Gnistanin päivän – näin pienestä maali jäi kiinni
- HJK:lle helpottava voitto – Teemu Pukin hanat aukesivat
- Viljami Sinisalo on Skotlannin mestari!
- HJK-lupaus avasi maalitilinsä Veikkausliigassa näyttävällä kudilla – ”Tuollainen maali oli tavoitteena”
- IF Gnistanin paluu Oulunkylään käynnistyi unelmamaalilla – KuPS kiri ohi
- Bayern Münchenilta loistouutinen Manuel Neuerista