Barcelonalle surkeita uutisia – tähtihyökkääjä sivuun Mestarien liigan välieristä?

Barcelona tiedotti viikonloppuna, että joukkueen ykköshyökkääjä Robert Lewandowski on toistaiseksi sivussa reisivamman takia. Uutinen on erityisen huono, sillä tämän kuun lopussa jatkuvat Mestarien liigan välierät, joissa Barcelona kohtaa Interin.
Lewandowski joutui jättämään kentän kesken ottelun Celtan vieraana lauantaina, kun hän alkoi ontua ja piteli vasenta takareittään. Myöhemmin seura tiedotti virallisesti, että kyseessä on vasemman jalan takareiden venähdys.
Barcelonan tiedotteessa ei annettu tarkkaa aikataulua paluulle, vaan todettiin, että tilannetta arvioidaan paranemisen mukaan.
Espanjalaismedioiden mukaan tällainen lihasvamma vaatii kuitenkin lähes poikkeuksetta vähintään kolmen viikon toipumisajan. Tämä tarkoittaisi sitä, että Lewandowskilta jäisi väliin molemmat välieräottelut Interiä vastaan.
Lewandowski on ollut jälleen Barcelonan ehdoton ykkösnimi hyökkäyksessä tällä kaudella. Puolalainen on iskenyt jo 40 maalia 48 ottelussa, joista 11 Mestarien liigassa 12 ottelussa.
Barcelonan ja Interin ensimmäinen välierä pelataan 30. huhtikuuta Kataloniassa, ja toinen osaottelu San Sirolla 6. toukokuuta. Lewandowskin lisäksi Barca joutuu mitä todennäköisimmin tulemaan toimeen myös ilman Alejandro Baldea, Marc-André ter Stegeniä, Marc Bernalia ja Marc Casadóa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Huuhkajien vaarallisin pelaaja sanoi suoraan: ”Minun olisi pitänyt tehdä maali”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla