Serie A -otteluissa hulinoitiin urakalla: Päätöskierrokselle jättimäisiä toimitsijakieltoja ja sakkoja
Serie A:n sunnuntain kierros tarjosi hulinoita useassa ottelussa, mikä johti toimitsijakieltoihin ja sakkoihin seuroille.
Serie A ilmoitti tänään asettaneensa useita pelikieltoja ja sakkoja päätöskierroksen alla. Antonio Conte, Simone Inzaghi ja Sergio Conceicao joutuvat seuraamaan kauden viimeisen ottelun katsomosta, sillä heidät ajettiin ulos viikonlopun otteluissa.
Conten ja Inzaghin toimitsijakiellot tekevät mestaruustaistosta entistä mielenkiintoisemman, sillä Conten Napoli on pisteen Inzaghin Interin edellä.
Conte sai punaisen Napolin 0–0-tasapelissä Parmaa vastaan. Hänelle määrättiin yhden ottelun pelikielto, 5 000 euron sakko ja virallinen varoitus. Inzaghi ja AC Milanin Conceicao saivat samat sanktiot. Myös Lazion Marco Baroni on sivussa viimeiseltä kierrokselta vastaavin seurauksin.
Parman päävalmentaja Christian Chivu sai myös yhden ottelun kiellon ilman sakkoja. Bolognan Juan Miranda sai kahden ottelun kiellon väkivaltaisesta käytöksestä, joka pitää hänet poissa myös ensi kauden avauksesta.
Milanin Santiago Gimenez sai yhden ottelun pelikiellon ja 15 000 euron sakot ulosajonsa seurauksena.
Useat pelaajat kuten Edoardo Goldaniga, Jay Idzes ja Tete Morente saivat yhden ottelun pelikiellot varoitustilinsä täyttymisestä.
Myös seuroja sakotettiin fanien käytöksestä: Lecce sai 7 000 euron sakot savupommeista. Genoa, Hellas Verona 4 000 euroa ja Roma 3 000 euroa samasta syystä, mutta heidän fanien toiminta oli lievempää. Parmalle lätkäistiin sakkoa 1 500 euroa kentälle heitetyistä sytkäreistä. Inter selvisi 1 000 euron sakolla muovipullojen heittelystä.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Viimeistä kertaa historiassa? Lukas Hradecky joutui osaksi obskuuria tilastoknoppia
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa
- Fotbollskanalen: Suomen 18-vuotias lupaus lähellä siirtoa ulkomaille
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajat-vahti saa uuden managerin – kasvaako rooli vihdoin?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita