Simo Valakarin St. Johnstone kokee suuria muutoksia: ”Tuntui, että seura tottui häviämään”
Simo Valakarin valmentama St. Johnstone pelaa ensi kaudella Skotlannin toisella sarjatasolla. St. Johnstonen putoaminen maan pääsarjasta varmistui viime viikolla.
Valakari jää putoamisesta huolimatta St. Johnstoneen. Luotsin sopimus kattaa kaksi seuraavaa kautta.
Valakari on jo alkanut rakentamaan ensi kauden joukkuetta.
Aiemmin tällä viikolla Valakari tapasi joukkueen tämän kauden pelaajia ja keskusteli heidän kanssaan kasvotusten tulevaisuudesta. Lopputuloksena 16 pelaajaa poistui St. Johnstonesta. St. Johnstone on tarjonnut muutamalle tämän kauden pelaajalleen uutta jatkosopimusta.
Courier haastatteli Valakaria, joka kertoi ensi kauden suunnitelmista. Joukkueen asennetta on muutettava.
– Meidän piti alkaa muuttamaan sitä suuntaan, johon seura on mennyt jo jonkun aikaa. Se tarkoittaa sitä, että muutamme pelaajistoa. Niin oli tehtävä.
– Minusta tuntui, että seura tottui häviämään. Vaikutti siltä, että oli ihan ok vierailla Tynecastlessa, Easter Roadilla ja Kilmarnockissa ja hävitä ne pelit. Niitä pidettiin todella vaikeina paikkoina ja tappioita miltei odotettiin. Tuollainen asenne meidän on muutettava. On samantekevää, minne menemme, mutta meidän on aina ajateltava, että lähdemme voittamaan peliä.
– Skotlannin pääsarja on kova liiga. Se oli vaikea ympäristö ja siellä pelasi paljon vahvoja joukkueita. Meidän on saatava joukkue jälleen oikeille raiteille Championshipissä, koska olen jo tuntenut tällä kaudella, millaisen fiiliksen tänne voi saada parilla voitolla. Se on voimakas fiilis, mutta emme saaneet sellaista henkiin tarpeeksi usein, jotta olisimme saaneet oikean momentumin.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa