Kyproksen pääsarjaseura Anorthosis Famagusta tiedotti hiljattain palkanneensa Joaquín Gómezin uudeksi päävalmentajakseen.

Gómez, 38, valmensi noin viiden kuukauden ajan indonesialaista Borneo FC:tä ennen tuoretta pestiä Kyproksella. 

Espanjalaisluotsi teki hienoa työtä Borneossa, nosti vaikean alkukauden pelanneen seuran viidenneksi ja valittiin kahdesti Indonesian pääsarjan kuukauden valmentajaksi.

Gómez on tuttu valmentaja suomalaiselle jalkapalloperheelle. Gómez on työskennellyt HIFK:n ja SJK:n päävalmentajana ja lisäksi espanjalaisluotsi nähtiin Pikkuhuuhkajien valmennustiimissä.

Nyt luvassa on pesti Kyproksen suurseuroihin lukeutuvan Anorthosisin peräsimessä. 

Anorthosis on kruunattu 13 kertaa Kyproksen mestariksi, mutta viime vuodet ovat olleet kokonaisuudessaan hyvin vaikeita. Edellisestä mestaruudesta on vierähtänyt 17 vuotta. Anorthosis sijoittui hiljattain päättyneellä kaudella kuudenneksi.

Päättyneen kauden jälkeen seurassa on nähty melkoinen remontti. Valmentajat, suuri osa pelaajista ja toimiston väestä sai väistyä, kun Anorthosis aloittaa uuden aikakauden uusien omistajien alaisuudessa.

SuomiFutis-sivusto haastatteli Gómezia, joka kertoi tuoreesta pestistään, uudesta seurastaan ja Kyproksen pääsarjasta.

Gómez herätti valmennustiiminsä kanssa kiinnostusta Indonesiassa, mutta olisi vaatinut aitoa menestymismahdollisuutta jäädäkseen maahan.

– Teimme todella hyvää työtä nämä viisi kuukautta Indonesiassa. Hyvä työmme näkyy monissa muissakin asioissa kuin vain tuloksissa ja siitä, mille sijalle päädyimme sarjataulukossa. Nämä viisi kuukautta ovat osoittaneet parhaalla tavalla sen, mitä haluamme saada aikaiseksi kentällä. 

– Meillä oli suuret mahdollisuudet jäädä Indonesiaan, mutta tavoitteemme oli kehittyä ja päästä eteenpäin. Jos olisimme jääneet Indonesiaan, halusimme sellaisen projektin, jossa olisimme voineet jatkaa kehittymistä, taistella Indonesian mestaruudesta ja sitä kautta palata Eurooppaan, Gómez sanoi SuomiFutis-sivustolle.

Gómez halusi solmia sopimuksen uuden työnantajan kanssa ennen kesälomaa, jotta luotsi pääsee suunnittelemaan ensi kautta kaikessa rauhassa.

– Herätimme jonkun verran kiinnostusta Euroopassa ja jos olisimme odottaneet hieman pidempään, olisimme todennäköisesti saaneet enemmänkin vaihtoehtoja. En halunnut kuitenkaan odottaa, vaan tehdä sopimuksen jonkun seuran kanssa ja sitä kautta päästä heti suunnittelemaan ensi kautta. 

Gómez valmensi viime kaudella Kreikan pääsarjaseura Volosta. Pesti kesti lopulta vain muutaman kuukauden, mutta auttoi Gómezia saamaan Anorthosisin päävalmentajan paikan.

– Kun saimme tämän mahdollisuuden, niin teimme taustatyötä ja tutkimme, millaisesta seurasta ja sarjasta on kyse. Anorthosisilla oli todella hyvät referenssit minusta, koska seura oli yhteydessä ihmisiin, jotka työskentelivät kanssani Kreikassa. Kreikan pesti oli lyhyt, mutta jätimme sinne paljon hyviä juttuja ja sitä kautta he puhuivat minusta pelkkää hyvää Anorthosisille. 

Gómez rakentaa Kyproksella uutta seuraidentiteettiä ja toimintakulttuuria

Anorthosis on lähtöisin Famagustan kaupungista. 

Turkki miehitti kaupungin elokuussa 1974. Famagustasta tuli kuin aavekaupunki, kun siellä asuneet kreikankyproslaiset pakotettiin lähtemään kaupungista. Turkin armeija pommitti kaupunkia ja tappoi samalla kymmenittäin siviilejä. Famagusta on edelleen Pohjois-Kyproksen turkkilaisen tasavallan hallussa.

Anorthosis siirrettiin Famagustasta noin 50 kilometrin päähän Larnacan kaupunkiin.

– Mitä enemmän tutkii Anorthosisin historiaa ja taustoja, sitä erityisemmältä tämä seura vaikuttaa. Anorthosis on yksi Kyproksen kolmesta suurimmasta seurasta. Uskomme, että tämä oli oikea valinta, jotta voimme jatkaa kehittymistä Euroopassa. Anorthosis on kärsinyt viime vuosina suurista muutoksista seurajohdossaan ja seuralla on ollut talousvaikeuksia. 

– Uusi seurajohto on muuttanut kaiken. Pelaajat, valmentajat, toimiston väki ja seurajohdon jäsenet meni uuteen uskoon. Täällä kaikki ovat todella nuoria. Uusi puheenjohtaja on 35-vuotias ja varapuheenjohtaja vuoden nuorempi. Kaikki ovat hyvin intohimoisia tätä seuraa kohtaan. 

Gómez tiedostaa, että Kreikan tapaan myös Kyproksella valmentajat saavat nopeasti potkut, jos tulokset eivät miellytä seurajohtoa. 

Gómezin mukaan Anorthosisin nykyinen urheilujohtaja Apostolos Makridis haluaa muuttaa kulttuuria ja luottaa valmentajiinsa.

– Kyproksella on hieman samanlainen kulttuuri kuin Kreikassa, eli valmentajia vaihdetaan tiuhaan tahtiin. Anorthosisin nykyinen urheilujohtaja on poikkeustapaus, sillä hän luottaa valmentajaansa. Edellisenä kahtena kautena kumpikin täällä työskennellyt espanjalaisvalmentaja sai olla seurassa koko kauden. 

– Täällä on kaikki tarvittavat ainekset sitä varten, että tästä voi tulla hyvä ja varsin pitkä projekti, jossa kehitymme yhdessä. Olen todella onnellinen tehtyäni sopimuksen näin suuren seuran kanssa. Toivottavasti tämä on hyvä alusta sille, että voin kehittyä ja päästä eteenpäin urallani Euroopassa. 

Gómez valmensi SJK:ta vuodet 2022-23. Kuva: All Over Press

Gómez pitää Kyproksen ja Kreikan pääsarjoja varsin samanlaisena. 

Sarjoissa pelataan samantyylistä jalkapalloa, mutta Kyproksella myös muillakin kuin pelkillä jättiläisillä on realistiset menestymismahdollisuudet.

– Kyproksen pääsarja on todella kilpailullinen. Se on varsin samanlainen Kreikan pääsarjan kanssa. Jos puhutaan pelkästään kilpailullisuudesta, on Kyproksen sarja jopa kovempi kuin Kreikan, koska täällä ei ole niitä 4-5 suurseuraa, joiden voittaminen on mahdotonta. Täällä on paljon tiukempaa. Hyvä eurooppalainen sarja, jossa kannattajat ovat uskomattomia. Kannattajilla on hyvin läheiset suhteet seuroihin ja stadionit ovat aina täynnä. 

– Tämä on täydellinen paikka ajaa ideoitamme sisään, koska meidän tapamme katsoa ja ymmärtää jalkapalloa on erilaista verrattuna kyproslaisiin. Haluamme olla aggressiivisia, prässätä korkealta ja riistää pallo mahdollisimman nopeasti takaisin itsellemme. 

Anorthosis ei kuulu suinkaan sarjan varakkaimpiin seuroihin, eikä se pysty taistelemaan taloudellisesti maan suurimpien seurojen kanssa. Kilpailuetua haetaan muualta.

– Taloudellisesti olemme vaatimattomassa asemassa Kyproksella, mutta ideoidemme avulla voimme taistella mitä tahansa joukkuetta vastaan tässä sarjassa. Voimme pelata hyvän ensimmäisen kauden, rakentaa sen ensimmäisen kulmakiven tälle projektille, saada seura stabiilimmaksi jokaisella osa-alueella ja viedä Anorthosis ansaitsemalleen paikalle sarjassa.

Gómez muistutti Anorthosisin päässeen Mestarien liigan lohkovaiheeseen syksyllä 2008. Anorthosis keräsi tuolloin lohkovaiheesta kuusi pistettä.

– Anorthosis oli ensimmäinen kyproslainen Mestarien liigan lohkovaiheeseen selvinnyt seura. Se oli todella suuri juttu tälle seuralle. Anorthosis kohtasi Mestarien liigassa Internazionalen, Panathinaikosin ja Werder Bremenin. Tässä sarjassa neljä parasta pääsee Eurooppaan ja haluamme päästä sellaiselle sijalle jossain vaiheessa. 

– Kyproslainen elämäntyyli on hyvin lähellä espanjalaista ja portugalilaista. Tämä on upea paikka ja saamme perheemme tänne. Se on hienoa, sillä emme saaneet heitä Indonesiaan. 

Gómezin mukaan Anorthosisin uusi seurajohto haluaa panostaa uuteen seuraidentiteettiin. 

Uusi seurajohto valitsi Gómezin päävalmentajakseen, jotta espanjalaisluotsi tuo joukkueeseen uudenlaisen toimintakulttuurin. Ensimmäisellä kaudella fokus on identiteetin luomisessa, eikä vain tuloksissa.

– Seuran ensimmäinen tavoite oli laittaa kaikki osastot uuteen uskoon ja he ovat jo tehneet sen. Anorthosis koki, että minä olen oikea valmentaja tuomaan tänne uudenlaista toimintakulttuuria. Jos totta puhutaan, niin seurajohto ei ole liian kiinnostunut tuloksista, vaan siitä, millaista identiteettiä rakennamme seuraan. 

– Jos puhutaan sarjan formaatista, on se todella samanlainen Veikkausliigan kanssa. 12 joukkuetta, jotka lopulta jaetaan kahteen loppusarjaan. Haluamme päästä ylempään loppusarjaan, koska sitä kautta voit päästä europaikoille. Sitä voisi kutsua ideaaliksi tavoitteeksi, mutta ensimmäisenä vuotena oikeanlaisen identiteetin asettaminen seuraan on paljon tärkeämpää kuin tulokset. Ja siihen keskitymmekin, Gómez vakuutti.

Kannattajat osoittivat suosiota jo ennen pestin varmistumista

Millaista jalkapalloa Gómezin Anorthosis haluaa pelata? 

Kysymys on itsessään laaja ja monimutkainen, mutta Gómez avasi tarkasti pelifilosofiaansa ja suunnitelmiaan ensi kautta varten.

Kaikki lähtee liikkeelle siitä, ettei Gómezin joukkue odota, mitä vastustaja tekee. Gómezin joukkue haluaa pelata oma-aloitteista jalkapalloa, määrätä pelin tempon ja dominoida pelejä pallonhallinnan kautta.

– Haluamme olla puolustuspäässä proaktiivinen joukkue, joka ei odota asioiden tapahtuvan, vaan saada ne itse tapahtumaan. Prässipelaamisen ja aggressiivisuuden on oltava korkealla. Joukkueella on oltava hyvin selvät puolustuspelaamisen prinsiipit.

– Hyökkäyspelaamisessa meidän on oltava joustavia ja hallittava palloa omien struktuurien kautta. Joukkueen on avattava peliä alhaalta käsin ja päästä sitä kautta hyökkäyskolmannekselle. 

Gómez haluaa Anorthosisin pelaavan niin intensiivistä jalkapalloa, ettei vastustaja pysty kontrolloimaan sitä.

– Meillä oli Indonesiassa kaikissa peleissä vähintään 65-prosenttisesti pallo itsellämme ja siihen tähtäämme myös Kyproksella. Intensiteettiä on nostettava niin korkeaksi, ettei vastustaja pysty kontrolloimaan sitä. Meidän on annettava kentällä kaikkemme siitä huolimatta, mitä ottelussa tapahtuu. Ja lisäksi tehtävä maali vastustajaa enemmän. Loimme Indonesiassa paljon maalipaikkoja, pääsimme vastustajan boksin läheisyyteen ja saimme paljon kosketuksia vastustajan boksissa. 

Noin 10 000 katsojaa vetävä Antonis Papadopoulos Stadium on Gómezin uuden joukkueen kotistadion. Kuva: All Over Press

Gómez on vaikuttunut Anorthosisin kannattajien intohimosta. 

Ravintolat eivät ota Gómezin rahoja vastaan ja paikalliset ihmiset kutsuivat luotsia etunimellä jo ennen kuin seura oli tiedottanut palkanneensa Gómezin uudeksi päävalmentajakseen.

– Meidän on luotava joukkueeseen sellainen toimintakulttuuri, jossa jokainen sen jäsen tuntee olevansa kuin osa yhtä perhettä. Ja se on täällä todella helppoa. Ehdin olla paikan päällä kolmen päivän ajan ja minusta tuntui heti kuin olisin osa perhettä. 

– Kun saavuin Kyprokselle, eikä minua oltu vielä esitelty joukkueen päävalmentajana, niin silti kaikki kutsuivat minua etunimelläni – kaduilla ja ravintoloissa. Yritin maksaa laskua ravintolassa, mutta minun ei annettu maksaa sitä. 

– Kaikki kannattajat ovat vahvasti identifioituneita tähän seuraan. He ovat pysyvästi Anorthosisin kannattajia. Haluamme suuren kannattajakuntamme olevan onnellisia siitä, mitä he näkevät kentällä. Seura halusi tehdä suuren muutoksen ja palkata nuoria ja nälkäisiä ihmisiä, jotta saavuttaisimme jotain suurempaa.

Tuukka Ikkeläjärvi

LUE MYÖS