Lucas Bergström arvioi pelikuntoaan ennen Pikkuhuuhkajien EM-turnausta – tällainen näytön paikka Slovakian kisat on Chelsea-vahdille

Lucas Bergström on joutunut valmistautumaan alle 21-vuotiaiden EM-kisoihin Slovakiassa pienellä peliajalla. Pikkuhuuhkajien ykkösvahti on kuulunut Valioliigan suurseuran Chelsean organisaatioon jo vuosien ajan.
Bergström, 22, pelasi vain neljä reserviliigan ottelua ja yhden pelin Englannin alasarjacupissa EFL Trophyssa koko viime kauden aikana. Paraisista kotoisin oleva TPS-kasvatti saapui Lontooseen jo U18-ikäisenä tammikuussa 2019.
Bergström vietti kauden 2023-2024 lainalla Brommapojkarnan riveissä, mutta vastuu jäi myös Ruotsissa kolmeen otteluun Allsvenskanissa. Maalivahti nostettiin Chelsean edustusjoukkueeseen kesällä 2023.
Bergström kokee puuttuvista minuuteista huolimatta olevansa fyyisesti hyvässä kunnossa ennen kisoja.
– Ei siinä mitään ongelmaa. Totta kai minä haluan pelata enemmän pelejä, mutta se on nyt lähtökohta kisoihin, maalivahti kommentoi SuomiFutikselle.
– Koen olevani todella hyvässä kunnossa. Ei ole ollut loukkaantumisia oikeastaan koko kauden aikana. Olen pystynyt treenaamaan hyvällä tasolla.
Bergström oli aloittava maalivahti koko Pikkuhuuhkajien karsintataipaleen ajan. Hän torjui jokaisessa lohko-ottelussa ja molemmat jatkokarsintapelit Norjaa vastaan. Yksi nollapeli tuli lohkon toisessa ottelussa 2-0-kotivoitossa Romaniaa vastaan.
Bergström tuntee erityisesti Pikkuhuuhkajien muista maalivahdeista SJK:ta Veikkausliigassa edustavan Hongan kasvatin Roope Paunion hyvin.
– Paunion kanssa ollaan samaa ikäluokkaa ja on pelattu vastakkain. Maajoukkueessakin on oltu olisiko jostain U16 Baltic Cupista asti ja nyt nämä karsinnat vedettiin. Tuttuja kavereita ja hyvin tulemme toimeen. Meillä on aina hyvä fokus ja pelihuumori treeneissä.
Iso näyteikkuna seurauralle
Pikkuhuuhkajat kohtaa EM-kisojen D-lohkossa Hollannin, Ukrainan ja Tanskan. Kaikki alkulohkon ottelut pelataan Košicessa.
Bergström kertoo, että kisareissu Slovakian tulee olemaan hänen ensimmäinen matkansa maahan.
– En ole koskaan käynyt. Nähnyt kuvia, että missä pelataan ja näyttää hienolta ja hyvältä, mutta ei ole mitään hajua muuten.
Bergströmin sopimus Chelsean kanssa päättyy kesäkuun lopussa. Pikkuhuuhkajien maalivahti tunnistaa tulevan EM-turnauksen isona näyteikkunana myös seurauransa kannalta.
– Kun Euroopan huiput pelaavat, totta kai sillä on iso merkitys. Jengiä on varmaan katsomassa, oli mikä peli vaan. Jokainen peli merkitsee ja se on näytön paikka.
U21 EM-turnaus käynnistyy 11.6 keskiviikkona ja päättyy 28.6. Suomi avaa kisat Hollantia vastaan 12.6 torstaina.
Joni Ahokas
X: AhokasJoni
LUE MYÖS!
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Bayern München iski yli 60 miljoonan euron tarjouksen Liverpoolin hyökkääjästä
- Toimittaja: Jere Uronen siirtymässä Kreikkaan
- VPS hankki uuden keskikenttäpelaajan – kokemusta maajoukkuepeleistä
- Jättiyllätys! Ilves kaatoi hollantilaisjoukkueen Konferenssiliigan karsinnoissa
- AC Milan hankki puolustajan Valioliigasta
- Fabrizio Romano: Lukas Hradecky siirtymässä Ranskan pääsarjaan
- Liverpool teki 80 miljoonan euron hankinnan Bundesliigasta
- Hakan päävalmentaja toimitsijakieltoon
- Useat Valioliigaseurat kiinnostuneita Inter-kärjestä
- Kesätoripodcast: Marcus Rashfordin viimeinen mahdollisuus?
- Bayern München iski yli 60 miljoonan euron tarjouksen Liverpoolin hyökkääjästä
- Toimittaja: Jere Uronen siirtymässä Kreikkaan
- VPS hankki uuden keskikenttäpelaajan – kokemusta maajoukkuepeleistä
- AC Milan hankki puolustajan Valioliigasta
- Fabrizio Romano: Lukas Hradecky siirtymässä Ranskan pääsarjaan
- Jättiyllätys! Ilves kaatoi hollantilaisjoukkueen Konferenssiliigan karsinnoissa
- KuPS lähtee reittilennoilla Kazakstaniin – Jarkko Wiss: ”Sunnuntaina on sitten ihan kamala päivä”
- Liverpool teki 80 miljoonan euron hankinnan Bundesliigasta
- Useat Valioliigaseurat kiinnostuneita Inter-kärjestä
- Hakan päävalmentaja toimitsijakieltoon