Helmareiden EM-kisat Sveitsissä jatkuivat sunnuntaina ottelulla Norjaa vastaan. Norja oli pohjoismaalaisten kohtaamisessa parempi lukemin 2-1.

Molemmat joukkueet olivat voittaneet avausottelunsa, joten ottelu oli lohkovoiton kannalta tärkeä.

Norja sai räjähtävän alun otteluun, kun Eva Nyström ohjasi epäonnisesti Caroline Graham Hansenin keskityksen omaan maaliin.

Oona Sevenius toi Suomen kuitenkin tasoihin puolen tunnin kohdalla sijoittamalla paljon avopaikasta varmasti yläkulmaan.

Suomi oli ottelussa niskan päällä, mutta Norjan yksilötaito oli lopulta liikaa. Barcelona-tähti Graham Hansen pyörähteli boksissa ja nosti pallon taidokkaasti takatolpan kautta maaliin, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä enää viisi minuuttia.

Tappiosta huolimatta Suomen jatkopaikka on omissa käsissä, kun se kohtaa emäntämaa Sveitsin torstaina viimeisessä lohko-ottelussa.

LUE MYÖS