Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”

Ruotsi jyräsi C-lohkon voittoon naisten EM-kisoissa Sveitsissä. Ruotsi päätti vakuuttavasti lohkovaiheen 4-1-voitolla Saksasta.
Ruotsin maaleista vastasivat Stina Blackstenius, Smilla Holmberg, Lina Hurtig ja rangaistuspotkusta osunut Fridolfina Rolfo.
Ruotsi voitti turnauksen kahdessa ensimmäisessä ottelussaan Tanskan 1-0 ja Puolan 3-0. Joukkue takoi lohkovaiheen aikaansa yhteensä kahdeksan maalia.
Ruotsi tulee kohtaamaan puolivälierässä Ranskan, Englannin tai Hollannin kisojen kovatasoisesta D-lohkosta. Vastustaja ratkeaa tänään.
Länsinaapurin pukukopissa on nyt itseluottamus korkealla. Ruotsi on todistanut epäilijöille, etteivät he ole turnauksessa altavastaajia.
– Ruotsista ei ehkä aiemmin ajateltu sillä tavalla, enkä tiedä miksi. Olemme ehkä olleet aina hieman altavastaajia, mutta 4-1-voitto Saksasta kertoo paljon, Ruotsin keskikenttäpelaaja Johanna Rytting Kaneryd kommentoi Sportbladetille.
– Uskon että joukkueet ovat nyt avaamassa silmänsä ja ehkä jopa ajattelevat, etteivät he halua kohdata meitä.
Mahdollisista pudotuspelivastustajista Ruotsi kohtasi Ranskan ja Englannin molemmat karsinnoissa. Joukkue hävisi tuolloin kahdesti Ranskalle ja pelasi kahdesti tasan Englantia vastaan.
– Pärjäsimme hieman paremmin Englantia kuin Ranskaa vastaan. Jos katsoo molempia otteluja heitä kumpaakin vastaan, uskon meidän pelanneen tasaväkisemmin Englanti-otteluissa. Ranska oli hyvin vaikea vastustaja. Heillä oli paljon voimaa ja fysiikkaa, puolustaja Magdalena Eriksson arvioi.
Naisten EM-kisojen lohkovaihe päättyy tänään D-lohkon kolmannen kierroksen otteluilla. Englanti kohtaa Walesin ja Ranska Hollannin.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Lionel Messi palaa kentille – Inter Miami jahtaa toista Leagues Cup -mestaruutta
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- FC Inter vahvisti joukkuettaan ruotsalaisella laitahyökkääjällä: ”Hän on meidän tyyppinen pelaaja”
- Oliver Antmanin Rangers kovassa paikassa: ”Meillä on täysi usko jatkopaikkaan”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”