Itsehallinnollisten saarten urheilun päätapahtuma Island Games pidettiin tänä vuonna 12.–18. heinäkuuta Orkneyssa. Jalkapallo oli yksi 12:sta lajista. Sekä miehissä että naisissa kullan vei Bermuda.

Naisten puolella Bermuda puolusti menestyksellä kahden vuoden takaista mestaruuttaan, kun se voitti loppuottelussa Mansaaren pilkkukisan jälkeen 2–1.

Aiheeseen liittyvää: Maailman lyhin liigakausi on niin lyhyt, että se loppuu jo ensi viikolla – syy on se ilmeisin (12.8.2023)

Bermudan miehet puolestaan riistivät vallan Jerseyltä, jonka he päihittivät välierissä maalein 3–2 (0–1). Finaalissa kaatui Anglesey lukemin 3–1.

Ahvenanmaa otti osaa saartenvälisiin kisoihin, mutta sillä ei ollut joukkuetta jalkapallossa. Se tuli mitalitaulukossa 11:nneksi. Mukana oli kaikkiaan 24 saarta Euroopasta, Etelä-Atlantilta ja Karibialta.