KuPS nappasi keskiviikkona upean voiton Eurooppa-liigan karsinnoissa.

KuPS voitti kolmannen karsintakierroksen avausosassa RFS:n vieraskentällä maalein 2-1. Vapaapotkusta osunut Jaakko Oksanen ja huippuvireinen Mohamed Touré vastasivat vieraiden maaleista.

Kuopiolaiset saivat vierasvoiton myötä hyvät lähtökohdat ensi viikon torstaina pelattavaan toiseen osaan. KuPS isännöi RFS:ää Kuopiossa torstaina 14.8.

KuPS-luotsi Jarkko Wiss oli tyytyväinen joukkueensa avausjaksoon.

– Avausjakso oli meiltä erittäin vahva ja kontrolloitu. Toisella puoliajalla jouduimme hetkittäin puolustuskannalle, kun oma pallollinen peli hieman hajosi, mutta kokonaisuutena osoitimme, että pystymme hallitsemaan peliä myös kansainvälisellä tasolla, Wiss muistutti KuPSin verkkosivuilla.

KuPS pelaa yhden veikkausliigaottelun ennen ensi viikon RFS-koitosta. KTP isännöi KuPSia lauantaina Kotkassa.

– Seuraavaksi palautellaan ja valmistaudutaan tiiviiseen tahtiin – torstaina osa tekee saliharjoituksen ja osa käy kentällä, ja perjantaina viimeistellään valmistautuminen ennen lauantain vierasottelua Kotkassa, Wiss summasi.

KuPSin ja RFS:n välisen otteluparin voittaja varmistaa paikkansa Konferenssiliigan liigavaiheessa ja etenee Eurooppa-liigan karsintojen playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu tanskalainen Midtjylland tai norjalainen Fredrikstad.

LUE MYÖS