Uefan ahneus ei tunne rajoja – Tätäkö kilpailua paisutetaan seuraavaksi?
UEFA Super Cupista kaavaillaan neljän joukkueen turnausta tulevaisuudessa, kertoo laatulehti The Telegraph.
Muutoksen taustalla on halu siirtää kilpailu uusille markkina-alueille, joko Yhdysvaltoihin tai Lähi-itään.
Toistaiseksi UEFA Super Cupissa ovat pelanneet vastakkain Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan voittajat edelliseltä kaudelta. Ottelut on myös tavattu järjestää paikoissa, joissa ei välttämättä ole tavoitettavissa suuria asiakasmassoja. Kolme vuotta sitten se pidettiin Helsingissä, tänä vuonna Udinen kaupungissa Italiassa, jossa ei ole edes lentokenttää.
Lehtitietojen mukaan Udine oli ainut hakija tälle vuodelle.
UEFA Super Cup ei ole ollut suurimmille seuroille ensisijainen tavoite. Esimerkiksi vuoden 2017 ottelussa Real Madrid lepuutti supertähteään Cristiano Ronaldoa ja otti hänet kentälle vasta, kun ottelua oli jäljellä vajaat kymmenen minuuttia.
Keskiviikkona voiton napanneen PSG:n päävalmentaja Luis Enrique sanoi uutistoimisto Reutersin mukaan, että joukkue oli ehtinyt harjoitella ennen ottelua alle viikon yhdessä. Pelaajat olivat fyysisesti kaukana parhaastaan, myönsi myös kapteeni Marquinhos lehdistölle.
Euroopan jalkapalloliitto UEFAn uudistus tarkoittaisi sitä, että seurat pelaisivat välierät ja loppuottelun.
The Telegraphin mukaan liiton mediaoikeuksia myy yksityinen amerikkalaisyritys Relevent. UEFA ei odota, että eurooppalaisilta televisioyhtiöiltä olisi tiristettävissä lisää rahaa, ja Releventin tavoite onkin hyödyntää jalkapallon kasvavaa suosiota Yhdysvalloissa.
Saudi-Arabia taas on vuodesta 2021 lähtien käyttänyt todella monia miljardeja euroja urheilupesuun ja on siis avokätinen yhteistyökumppani urheilusopimuksissa.
Lue lisää samoista aiheista:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kap Verden pelaajilta poikkeuksellinen temppu MM-kisoissa – Lionel Messi piiritettiin
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- Lionel Messi kehui Kap Verdeä – ”Näiden hetkien takia MM-kisat ovat ainutlaatuisia”
- Lionel Messin ennätys oli jäädä yllätyksen varjoon – Kap Verde kävi lähellä MM-jymypaukkua
- Egyptin tie vie neljännesvälieriin – Australian uhkapeli laukesi silmille
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- MM-fiaskosta huolimatta Hollanti teki kisahistoriaa
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- Egyptin tie vie neljännesvälieriin – Australian uhkapeli laukesi silmille
- MM-fiaskosta huolimatta Hollanti teki kisahistoriaa
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi
- Maalinteossa onnistunut MM-puolustaja tarttui Bayernin haaviin – parhaat pelivuodet ovat vielä edessä päin
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”