Joel Pohjanpalo kertoi mielipiteensä Jesse Jorosen Palermo-siirrosta: ”Monet seurat halusivat hänet”
Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen edustama Palermo pelaa hienoa alkukautta Serie B:ssä.
Kolmesta ottelusta tuloksena on seitsemän pistettä ja sarjan jaettu kärkipaikka yhdessä Niklas Pyyhtiän Modenan, Cesenan ja Frosinonen kanssa.
Pohjanpalo on viimeistellyt alkukaudella kolme maalia Serie B:ssä. Joronen on sen sijaan torjunut kummassakin pelaamassaan ottelussa nollapelin.
Palermo kohtaa perjantai-iltana kotikentällään Barin. Paikallismedian mukaan otteluun odotetaan jälleen yli 30 000 katsojaa.
La Gazzetta dello Sport haastatteli Pohjanpaloa.
Pohjanpalo kertoi haastattelussa mielipiteensä Jorosen Palermo-siirrosta.
Pohjanpalo ja Joronen pelasivat yhdessä Veneziassa kahden ja puolen vuoden ajan ja ovat edustaneet Huuhkajia jo pitkään.
– Jesse on hyvä ystäväni. Hän oli bestman häissäni. On poikkeuksellista päästä pelaamaan taas hänen kanssaan. Suomessa on normaalia, että pelaat ystäväsi kanssa, mutta Palermossa se on fantastista. Joronen on todella kunnianhimoinen pelaaja.
– Joronen oli vapaa agentti ja siten monet seurat halusivat hänet. Olen iloinen siitä, että hän siirtyi lopulta Palermoon. Hän auttoi minua paljon, kun siirryin Veneziaan ja nyt tein hänelle samanlaisen palveluksen. Joronen on aloittanut kahdella nollapelillä, eli pelannut todella hyvin.
La Gazzetta dello Sport tiedusteli Pohjanpalolta, pitääkö hän itseään Serie B:n parhaana hyökkääjänä.
– Tasaisuus on se, mikä erottaa huippuhyökkääjän keskitason hyökkääjästä. Olen tehnyt kolmeen peliin kolme maalia. Joukkueena tavoitteemme on aina voittaa ja hyökkääjä haluaa aina tehdä maaleja.
Palermon ja Barin välinen Serie B -ottelu potkaistaan käyntiin perjantai-iltana klo 22.00. Ensi viikolla vastaan asettuu Serie A -joukkue, kun Palermo kohtaa Coppa Italian toisella kierroksella Udinesen.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin