Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
Veikkausliigaseura FF Jaro tiedotti torstaina palkanneensa Jens Karlssonin uudeksi päävalmentajakseen.
Karlsson allekirjoitti yksivuotisen sopimuksen, jossa on optio toisesta kaudesta. Kyseessä on Karlssonille uran ensimmäinen päävalmentajapesti edustusjoukkuetasolla.
Karlssonin valmentajaura alkoi Helsingborgin organisaatiossa. Karlsson työskenteli seurassa kahdeksan vuotta, joista viimeiset puolitoista vuotta sujui edustusjoukkueen apuvalmentajana.
Karlsson valmensi sittemmin kahden vuoden ajan Bodø/Glimtin reservijoukkuetta.
Seuraavat kaksi vuotta sujui Kalmarin edustusjoukkueen apuvalmentajana. Karlsson jätti Kalmarin tammikuussa ja vietti tämän kauden norjalaisseura Oddin junioriakatemiassa.
– Odotukseni on, että olemme joukkue, jota vastaan on todella työlästä pelata. Haluamme olla hyvin organisoituja ja haluan, että meillä on selkeä rakenne. Haluan nähdä Jaron, jolla lähtökohtaisesti on hyökkäävä ajattelutapa ja uskaltaa ottaa askeleen eteenpäin.
– Tulen seuraan, jolla on takanaan vahva kausi ja suhtaudun suurella kunnioituksella tehtyyn työhön. Tarkoitukseni on jatkaa viime kauden vahvuuksien varaan ja “maustaa” niitä tietyillä uusilla elementeillä, Karlsson totesi Jaron tiedotteessa.
Karlssonilla ei ole Veikkausliigan päävalmentajapestiin vaadittua UEFA Pro -lisenssiä. Jaro ilmoitti tiedotteessaan keskustelleensa Palloliiton kanssa ja arvioineensa, että Karlssonilla on erittäin hyvät mahdollisuudet päästä mukaan seuraavalle UEFA Pro -kurssille.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
