HJK:n valmentajatilanne on puhuttanut läpi kauden.

HJK nosti Miika Nuutisen apuvalmentajan paikalta edustusjoukkueen peräsimeen toukokuun alussa, kun Toni Korkeakunnas sai potkut.

Nuutisen päävalmentajapestiä kuvailtiin väliaikaiseksi, mutta lopulta Nuutinen toimi pestissä koko kauden.

Kausi päättyi valtavaan pettymykseen, kun HJK sijoittui Veikkausliigassa vasta viidenneksi, eikä voittanut ainuttakaan ottelua mestaruussarjassa.

Vaikuttaa siltä, että HJK etsii Nuutisen tilalle uutta päävalmentajaa. Ruotsalaismedia Fotbollskanalen uutisoi perjantaina, että HJK olisi keskustellut William Lundinin kanssa.

Lundin, 33, on ollut työttömänä kesästä lähtien. Allsvenskan-seura Degerfors antoi Lundinille potkut päävalmentajan paikalta kesäkuussa. Lundin sai potkut, kun joukkue oli hävinnyt kolme peräkkäistä sarjaottelua.

Ruotsalaisvalmentaja nosti Degerforsin viime kauden päätteeksi Superettanista Allsvenskaniin.

– Olen tavannut ulkomaisen seuran kanssa, mutta en voi paljastaa sen nimeä. Sama pätee keskusteluihini ruotsalaisten seurojen kanssa, Lundin totesi Fotbollskanalenille.

Lundin on aiemmin työskennellyt IFK Göteborgin edustusjoukkueen apuvalmentajana ja väliaikaisena päävalmentajana.

Lundin suoritti UEFA Pro -kurssin vuonna 2022.

LUE MYÖS