Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
ESPN uutisoi ensi vuoden MM-turnausta koskevasta mahdollisesta yllätyskäänteestä.
Jo kisoista ulos jääneen Nigerian MM-kisaunelma saattaa sittenkin olla elossa. Sen sijaan Kongon demokraattisen tasavallan kansainvälisen jatkokarsinnan paikka on nyt uhattuna.
Nigerian jalkapalloliitto on jättänyt Fifalle valituksen kongolaisten toiminnasta MM-karsinnoissa. Nigerian liiton mukaan Kongon DT on peluuttanut karsinnoissa kuudesta yhdeksään pelaajaa, joilla ei olisi pitänyt olla edustusoikeutta.
ESPN:n mukaan Nigerian kanta on, että kongolaiset ovat rikkoneet oman maansa edustussääntöjä. Maata ei saa edustaa, jos säilyttää vanhan passinsa. Nigerian mukaan eurooppalaisista maista edustusoikeutta Kongon demokraattiseen tasavaltaan vaihtaneet saivat passinsa pikavauhtia.
Fifan säännöt eivät kiellä kaksoiskansalaisuutta, mutta Nigerian mielestä maan tulisi kuitenkin noudattaa omia virallisia sääntöjään. Nigerian mukaan Fifaa huijattiin lupaprosessin aikana hyväksymään pelaajat kongolaisiksi.
Mikäli Kongon DT saisi sanktion, tapauksessa olisi luonnollisesti hyötyjä, joka olisi Nigeria. Jos mahdollinen rangaistus olisi niin tuntuva, että kongolaiset menettäisivät saavuttamansa jatkokarsintapaikan, tilalle tulisi luultavasti juuri Nigeria.
Nigerian liitto kommentoi ESPN:lle, että Fifa on aloittanut tapauksen tutkinnan ja sen odotetaan valmistuvan maaliskuun jatkokarsintapeleihin mennessä.
Kyseisissä jatkokarsinnoissa Kongon demokraattinen tasavalta olisi kohtaamassa voittajan Uuden-Kaledonian ja Jamaikan välisestä otteluparista.
Nigerian ”Super Eaglesin” kanssa samassa karsintalohkossa pelannut ja suoran kisapaikan varmistanut Etelä-Afrikka sai aiemmin kolmen pisteen vähennyksen edustuskelvottomasta pelaajasta. Nigeria ei onnistunut tästä huolimatta voittamaan lohkoa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin