Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
Kamerunin pakka on sekaisin Afrikan-mestaruuskisojen alla. Asemaltaan kiistanalainen päävalmentaja Marc Brys on nimennyt eri kokoonpanon kuin maan jalkapalloliitto.
Liitto korvasi Brysin kamerunilaisella David Pagoulla aiemmin tässä kuussa, eli melkein heti sen jälkeen, kun Samuel Eto’o oli varmistanut jatkokautensa liiton puheenjohtajana. Virallinen selityksen mukaan Brys sai lähteä, kun Kamerun ei päässyt kesän MM-kilpailuihin. Potkuihin on kuitenkin löytynyt toinenkin syy.
Brysin ja Pagoun kokoonpanot eroavat toisistaan siten, että Brys ottaisi kisoihin mukaan maalivahti André Onanan ja hyökkääjä Vincent Aboubakarin, 33.
The Sunin mukaan uuden päävalmentajan päätöksiä on ohjaillut Eto’o, joka yrittää vain säilyttää asemansa maan historian parhaana maalintekijänä.

– Eto’on tavoitteena on aina ollut saada minut ulos niin nopeasti kuin mahdollista, Brys kertoi VTM Nieuwsille.
– Eto’o oli jättänyt avainpelaajia ja johtavia [pelaajia] ulos kokoonpanosta. Hänhän oli tietysti päättänyt valinnoista. Miten voi mennä Afrikan-mestaruuskisoihin ilman maailmanluokan maalivahtia? Tai ilman Aboubakaria?
– Se on uskomatonta, mutta ei oikeastaan yllätä minua. [Eto’o] – – on narsisti ja pitää itseään parhaana.
Belgialainen Brys kertoi TV5 Monden haastattelussa, että hän suostuu luopumaan päävalmentajan paikasta vasta, kun hän kuulee irtisanomisesta Kamerunin urheiluministeriöltä. Brysin mukaan se on hänen työnantajansa, ei suinkaan maan jalkapalloliitto.
– Tämä ei ole neuvoteltavissa. Näin [asiat on hoidettu] Kamerunissa vähintään 30 vuotta, Brys paalutti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- USA voi joutua kärkipeliin ilman huippupelaajaansa
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa