Ruotsin Allsvenskanin suurseuroihin lukeutuva Hammarby ei ole enää KuPS-tähti Otto Ruopin, 19, kintereillä, kertoo FotbollDirekt.

FotbollDirektin saamien tietojen mukaan Ruoppi ei enää kuulu niihin pelaajiin, joista Hammarby on edelleen kiinnostunut.

MTV:n Futisprofeetat-ohjelma kertoi marraskuussa Hammarbyn olevan kiinnostunut hankkimaan Ruopin KuPSista.

Savon Sanomat uutisoi aiemmin tällä viikolla KuPSin hylänneen kaksi tarjousta Ruopista. Savon Sanomien mukaan KuPS vaatii nuoresta tähdestään yli miljoonan euron siirtokorvausta.

Ruopin sopimus KuPSin kanssa kattaa vielä tulevan kauden.

Ruoppi pelasi loistavan kauden KuPSissa. Ruoppi viimeisteli Veikkausliigassa kahdeksan maalia ja syötti seitsemän. Ruoppi oli tärkeässä roolissa myös europeleissä ja pelasi täydet minuutit kaikissa Konferenssiliigan liigavaiheen otteluissa.

LUE MYÖS