Ferran Sibila, 37, on löytänyt uuden työnantajan. 

Allsvenskan-seura Häcken tiedotti perjantaina palkanneensa Sibilan edustusjoukkueensa apuvalmentajaksi. Sibila työskentelee Häcken-luotsi Jens Gustafssonin valmennustiimissä.

Sibila ehti olla työttömänä viime keväästä lähtien saatuaan potkut IFK Värnamon päävalmentajan paikalta huhti-toukokuun vaihteessa. Sibila ehti työskennellä IFK Värnamon peräsimessä noin kahdeksan kuukauden ajan.

HJK palkkasi Sibilan päävalmentajakseen syksyllä 2023. Sibilan työnkuva muuttui virallisesti pelillisen prosessin johtajaksi, kun paljastui, ettei hän päässytkään Ruotsin jalkapalloliiton UEFA Pro -kurssille. Sibila sai potkut HJK:sta toukokuussa 2024.

– Minulla oli useita vaihtoehtoja, mutta päätin odottaa jotain sellaista, mikä vakuuttaisi minut niin ammatillisella kuin henkilökohtaisellakin tasolla, Sibila totesi Häckenin tiedotteessa.

– Häcken on seura, jonka identiteetti ja pelitapa sopivat ideoihini ja toimintatapoihini, joten uskon, että tämä on loistava kombinaatio kummallekin osapuolelle, Sibila päätti.

Huuhkajista ja Pikkuhuuhkajista tuttu hyökkääjä Adrian Svanbäck edustaa Häckeniä. 

LUE MYÖS