José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
Benfican ja Real Madridin välinen Mestarien liigan ottelu sai erikoisen käänteen toisella puoliajalla, kun peli taukosi kymmeneksi minuutiksi Viníciuksen maalin jälkeen. Brasilialaispelaaja ilmoitti erotuomari François Letexierille vastustajapelaajan rasistisesta käytöksestä.
Vinícius syytti Benfican Gianluca Prestiannia rasismista ja kutsui tätä pelin jälkeen somessa pelkuriksi. Prestianni puolestaan kiisti rasismin. El Chiringuiton mukaan Prestianni väitti kutsuneensa Viníciusta ”apinan” sijaan ”hintiksi”, joka puolestaan on homofobinen ilmaus. Prestiannin mielestä kielenkäyttö oli pelikentille sopivaa.
Benfican päävalmentaja, Real Madridiakin urallaan luotsannut José Mourinho kritisoi pelin jälkeen Viníciusta. Hän puhui jo pelin aikana kiihtyneesti brasilialaiselle.
Mourinhon mukaan Vinícius itse aiheutti selkkauksen.
– Kun teet maalin, tuuleta kunnioittavalla tavalla, Mourinho sanoi.
Kiivasta keskustelua
Lisäksi valmentaja kommentoi Prestiannin ja Viníciuksen välistä konfliktia.
– En halua sanoa uskovani heistä toista. Pysyn asiassa puolueettomana, koska heidän kertomansa poikkeavat täysin toisistaan, Mourinho jatkoi.
Mourinho paljasti myös, mitä hän keskusteli Viníciuksen kanssa. Valmentaja otti puheeksi Benfica-legenda Eusébion.
– Sanoin, että kun teet maalin, juhli ja kävele sitten takaisin. Hän alkoi puhua minulle rasismista, joten sanoin, että meidän seuramme suurin pelaaja oli tummaihoinen. Ei Benfica ole rasistinen.
– Jotain on vialla, kun juuri hänelle tapahtuu näitä asioita jokaisella stadionilla. Joka kerta, Mourinho jatkoi Viníciuksesta.
Benficalta päivitys
Real Madrid voitti ottelun Viníciuksen maalilla 1–0. Toinen osaottelu pelataan viikon kuluttua Espanjassa Santiago Bernabéulla.
Otteluun lähdetään tulisista asetelmista, sillä esimerkiksi Real Madridin Kylian Mbappé väitti kuulleensa Prestiannin rasistiset puheet, vaikka tämä peitti suunsa pelipaidallaan. Mbappén mielestä Prestiannin ei pitäisi enää saada pelata Mestarien liigassa. Uefa on ilmoittanut ottaneensa tapauksen tutkintaan.
Benfican virallinen tili julkaisi somessa harvinaisen kannanoton, jossa lissabonilaisseura syytti madridilaisia valehtelusta.
– Kuten kuvista näkyy, Real Madridin pelaajat olivat niin kaukana, etteivät he ole voineet kuulla väittämiään asioita, Benfican päivityksessä luki.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- SJK-pomo teki Ylelle paljastuksen maalikuningas Kasper Paanasen tilanteesta
- Kuvat: Suomalaispelaaja ja David Beckham: lämmin kohtaaminen – ”Aina kunnia”
- Jesse Joronen loukkaantui – jätti pelin kesken
- Espanjalaislehti: Zinedine Zidane maajoukkueen peräsimeen
- Messi ja Ronaldo mättivät taas maaleja – matkaa maailmanennätykseen onkin vielä?
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Messi ja Ronaldo mättivät taas maaleja – matkaa maailmanennätykseen onkin vielä?
- Espanjalaislehti: Zinedine Zidane maajoukkueen peräsimeen
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Jesse Joronen loukkaantui – jätti pelin kesken
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”