Vaatejätti Nike selvittää, miksi sen valmistamat kisa-asut näyttävät siltä kuin ne näyttävät.

Nike julkaisi miesten MM-kilpailuihin pelipaitoja, joiden erikoisena piirteenä on, että saumat pitävät olkia pullollaan. Tämä kiinnitti monen huomion maalis- ja huhtikuun vaihteessa pelatuissa harjoitusotteluissa.

– Viime maaottelutauolla havaitsimme pienen ongelman meidän – – maajoukkueasuissamme. [Tämä] erottui parhaiten olkasauman seudulla, Niken edustaja sanoi The Guardian -lehdelle.

– Suoritukseen [se] ei vaikuta, mutta kokonaisuusestetiikka ei ole sitä, mitä sen pitäisi olla.

Paidan ongelmat pahenevat, kun pelaaja liikuttaa hartioitaan. Kuva: All Over Press.

Turnauksen ennakkosuosikeista Niken paidoissa pelaavat Englanti, Ranska ja Brasilia. Muut Niken sponsoroimat joukkueet ovat Uruguay, Norja, Kanada, Yhdysvallat, Turkki, Australia, Kroatia, Etelä-Korea ja Hollanti.

Fanit ovat jättäneet valituksia ostamistaan pelipaidoista. Britannian uutistoimisto BBC kertoo, että sumusaarilla Englannin paitoja myydään 89,99 punnan hintaan. Virallisesta pelikelpoisesta paidasta on pitänyt maksaa 134,99 puntaa eli noin 155 euroa.

Paitojen on tarkoitus viilentää kantajaansa, sillä MM-turnauksessa on odotettavissa erittäin kuumia säitä otteluiden aikana. Turnaus pelataan Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa. Se alkaa 11. kesäkuuta.

LUE MYÖS: