Saksan Bundesliigan Union Berlin nousi otsikoihin historiallisella päätöksellä, kun seura nimitti Marie-Louise Etan miesten edustusjoukkueen päävalmentajaksi.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun nainen toimii päävalmentajana miesten Bundesliigassa tai missään Euroopan viidessä suurimmassa jalkapallosarjassa.

Eta hyppää alempaan keskikastiin ajautuneen Union peräsimeen loppukaudeksi. Union Berlin antoi potku edelliselle valmentajalleen Steffen Baumgartille sarjajumbo Heidenheimille kärsityn 3–1-tappion jälkeen lauantaina.

– Olen ilahtunut siitä, että Marie-Louise Eta on suostunut hoitamaan tätä tehtävää väliaikaisesti, ennen kuin hän siirtyy kesällä suunnitelmien mukaisesti naisten ammattilaisjoukkueen päävalmentajaksi, Unionin miesten ammattilaisjalkapallon johtaja Horst Heldt sanoi seuran tiedotteessa Ylen mukaan.

Union Berlin on sarjataulukossa yhdentenätoista vakaasti keskikastissa.

– Olen iloinen, että seura on uskonut minulle tämän haastavan tehtävän. Yksi Unionin vahvuuksista on aina ollut ja on edelleen kyky puhaltaa yhteen hiileen tällaisissa tilanteissa. Olen tietysti vakuuttunut siitä, että saamme joukkueen kanssa kerättyä tarvittavat pisteet pysyäksemme sarjassa, Eta itse kommentoi nimitystään.

LUE MYÖS: