Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
Palloliitto julkaisi keskiviikkona uudet pelipaidat Suomen maajoukkueille. Ne otettiin ulkomailla vastaan syvin huokauksin.
Jalkapallomuodin ykköslähde Footy Headlines kirjoitti yhteisöpalvelu X:ssä lihavoiduin kirjaimin: ”Downgrade.” Sana suomentuu parhaiten käsitteiksi ”lasku” tai ”alennus”.
Footy Headlinesin julkaisua ryydittämässä oli emoji, jolla tavallisesti ilmaistaan turhautumista ja harmitusta.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Nike on viimeisten vuosien aikana jäänyt hiukan Adidaksen kyydistä jalkapallomarkkinoilla. Niken suosio on päässyt notkahtamaan, ja kilpailijat ovat putkahdelleet esiin siellä, missä amerikkalaisyhtiö on tavattu nähdä.
Viimeksi huhtikuussa MM-kisapaitojen pullottavat olat antoivat huonon kuvan Niken tuotteiden laadusta.
– Nike katsoi [Suomen] edellisiä peliasuja ja sanoi: ”Vau, tuo on liian omaperäistä. Tehdäänpä siitä täydellisen tavallinen”, kommentoi anonyymisti eräs käyttäjä X:ssä.
Adidas on kasvattanut suosiotaan, kun se on räätälöinyt kullekin maajoukkueelle omia pelipaitoja. Nike mukailee hyvin paljon samaa sapluunaa joukkueesta riippumatta.
– Niken asut ovat vitun paskaa. Adidas on selvästi parempi, tiivisti Rangers-kannattaja Suomen peliasujen alle.
- Miten Veikkausliigan mestaruus ratkeaa? – Katso mahdolliset vaihtoehdot
- Sumu sekoitti ottelun Englannissa – ”Emme nähneet, kummalla joukkueella pallo oli”
- LIVESEURANTA: Veikkausliigan mestari selviää tänään – lähtökohdat eivät voisi olla tasaisemmat
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Haastattelu: Camilo Triana haluaisi jäädä AC Ouluun
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Haastattelu: Camilo Triana haluaisi jäädä AC Ouluun
