Diogo Dalot: Portugali ja Cristiano Ronaldo varautuivat kritiikkiin etukäteen
Portugalin laitapuolustaja Diogo Dalot sanoo, että joukkue valmistautui tietoisesti mahdolliseen kritiikkiin ja sosiaalisen median kohuihin ennen MM-kisoja.
Juuri tällä hetkellä tuo vaikuttaa hyvältä päätökseltä. Portugali jäi avausottelussaan 1-1-tasapeliin Kongon demokraattista tasavaltaa vastaan, ja maajoukkue on seuranneina päivinä saanut runsaasti rapaa esityksestään.
Isoin huomio on kiinnittynyt Portugalin kapteeniin Cristiano Ronaldoon, joka on nyt pelannut arvokisoissa kymmenen ottelua putkeen ilman maalia. Tähtihyökkääjän sisko ja fanit ovat ottaneet sosiaalisessa mediassa muut maajoukkueen pelaajat lokakampanjansa kohteeksi João Nevesin sanottua, että Ronaldo on ”yksi pelaaja muiden joukossa”.
Dalotin mukaan Portugalin joukkue oli varautunut juuri tähän.
– Se on hyvin yksinkertaista. Pukuhuoneessa, omalla stadionillamme, meillä oli ennen MM-kisoihin saapumista mahdollisuus käydä perusteellinen keskustelu tästä asiasta (sosiaalisesta mediasta ja kritiikistä), kertoi Dalot ESPN:n mukaan.
– Oli melkein kuin olisimme ennakoineet, että näin tapahtuisi. Tietenkin, kun joukkueessa on tällainen kokoonpano ja erityisesti pelaaja kuten Cristiano Ronaldo, meidän täytyy olla valmiita, hieman tavallista enemmän.
– Tiesimme kohtaavamme vaikeuksia ja kritiikkiä… Joskus epäoikeudenmukaista, joskus totuudenvastaista ja usein liioiteltua.
Dalot korosti, että Ronaldo varsinkaan ei ole moksiskaan ulkopuolisesta hälystä.
– Kaikki jo tietävät, kuinka hyvin Cristiano suhtautuu kritiikkiin. Hänellä on yli 20 vuoden kokemus maajoukkueesta.
– Se itseluottamus, jota hän antaa meille ja jota me annamme hänelle, on aina ollut sama ja tulee aina olemaan. Niin kauan kuin hän edustaa maajoukkuetta, uskon että hänellä on aina tämä kyky ja että hän on aina valmis pelaamaan.
Portugali on avauskierroksen jälkeen lohkossaan kolmantena. Seuraavassa pelissään se kohtaa Uzbekistanin ensi tiistaina kello 20 Suomen aikaa.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Paraguay-tähti sai ennennäkemättömän punaisen kortin – vastustajalta ei sympatiaa heru
- Uruguayn Marcelo Bielsa ei pidä uusista juomatauoista: ”Ei tuo mitään lisää ja vie paljon pois”
- Diogo Dalot: Portugali ja Cristiano Ronaldo varautuivat kritiikkiin etukäteen
- Japanin päävalmentajalta neronleimaus murskavoitossa – ”Olen erittäin iloinen”
- Zlatko Dalić: Kroatialla ei enää varaa virheisiin MM-kisoissa – ”Se oli katastrofaalista”
- Saksa odottaa huolestuneena tietoa luottopelaajansa loukkaantumisesta – ”Ei hyvältä näytä”
- Ecuador ei ole vastannut suuriin odotuksiin MM-kisoissa – ”Tämä ei ole vielä ohi”
- Curaçao toipui rökäletappiosta historialliseen suoritukseen – ”He taistelivat kuin leijonat”
- Brasilian presidentti heitti vitsiä Neymarista: ”Tekee töitä etänä”
- Japani pisti show’n pystyyn MM-kisoissa – vastustajan putoaminen varmistui
- Sensaatiosopimus! Brasilialaislegenda palaa ammattilaiskentille vuosien tauon jälkeen
- Siirtopaukku: Brasilian MM-tähti Lionel Messin seurakaveriksi
- Näkökulma: Hollanti paljasti Ruotsin todellisen tason MM-kisoissa
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Brasilia avasi voittotilinsä MM-kisoissa – turnauksen ensimmäinen putoaja selvillä
- 15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä
- Belgian tähtipelaaja sivussa seuraavasta pelistä – saattaa myöhemmin lähteä MM-kisoista
- Brasilian MM-haaveille isku – tähtipelaajan loukkaantumisesta uutta tietoa
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 21.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset