Egyptin kapteenin Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki MM-kisojen ensimmäisen pudotuspelikierroksen alla, kertoo BBC.

Salah, 34, otettiin tunnin kohdalla vaihtoon, kun Egypti päätyi viimeisessä lohko-ottelussaan 1-1-tasapeliin Irania vastaan. Joukkueen lääkäri Mohamed Abou kertoi Salah’n valittaneen kipua ennen kuin myöhemmät kuvaukset vahvistivat takareiden lihasvenähdyksen.

Egyptin jalkapalloliiton tiedotteen mukaan Salah on aloittanut hoito-ohjelman, mutta ei ole annettu viitteitä siitä, onko hän pelikunnossa perjantaina Australiaa vastaan.

– Puhuin Salahin kanssa, ja Jumalan armosta vamma ei vaikuta vakavalta. Hän vakuutti minulle, että kaikki olisi kunnossa eikä kyse ole vakavasta vammasta, kommentoi Egyptin päävalmentaja Hossam Hassan.

Takareisivamma piti Salahin keväällä sivussa kolme viikkoa, mutta hän toipui Liverpoolin kauden kahteen viimeiseen otteluun.

Salah oli Egyptin avauksessa jokaisessa lohkopelissä ja tehtaili yhden osuman sekä kaksi maalisyöttöä.

ESPN UK

@ESPNUK
Mohamed Salah was subbed off with an injury in the second half vs Iran 😖

It put an end to his record of having scored or assisted in every World Cup match he has played in 🙁

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS