Ilves pelasi kesän ensimmäisen europelinsä keskiviikkona Luxemburgissa.

Ilves ja luxemburgilainen Differdange iskivät yhteen Konferenssiliigan ensimmäisen karsintakierroksen avausosassa. Ottelu päättyi maalittomaan tasapeliin.

Ottelu oli samalla ensimmäinen Camilo Speranzalle Ilveksen peräsimessä. Ilves palkkasi Speranzan maanantaina uudeksi päävalmentajakseen.

Ilves lähti vaikeasta kaudestaan ja tuoreesta valmentajanvaihdoksestaan huolimatta varsin selvänä ennakkosuosikkina Differdange-ottelupariin.

Avausosa näytti siltä, sillä Ilves oli pelillisesti Differdangen niskan päällä ja oli pallollisessa vaiheessa laadukkaampi joukkue, mutta vieraat eivät onnistuneet maalinteossa.

Otteluparin voittaja ratkeaa ensi viikon torstaina Tammelassa. Voittaja kohtaa toisella karsintakierroksella joko islantilaisen Stjarnanin tai färsaarelaisen Víkingurin.

LUE MYÖS