Seuraennätykset: Pelaajien maalit Veikkausliigassa

Maalit ovat tällä kertaa sarjan pääosassa, kun Suomifutis.com käy Veikkausliigan kauden 2010 kynnyksellä läpi muutamia seurakohtaisia ennätyksiä.
Alla olevaan taulukkoon on listattu tietokannastamme tulevan kauden seurat sekä niitä Veikkausliigassa useimmin maaleillaan auttaneet pelaajat. Mukaan on siis laskettu ainoastaan maalit pääsarjassa vuodesta 1990 alkaen ja ainoastaan kyseisen seuran paidassa.
//
Veikkausliigassa kaikkien aikojen eniten osumia paukuttanut Valeri Popovitsh iski Haka-paidassa yhteensä huikeat 151 osumaa. Yhteensä mies on tehtaillut pääsarjassamme 166 maalia. Hakan lisäksi osumia on syntynyt Popovitshin edustaessa TPV:tä (9 maalia), Ilvestä (3) ja HJK:ta (3).
Saku Puhakainen on venyttänyt vastustajien maaliverkkoja MYPAn eduksi 75 kertaa. Lisäksi hän on osunut tolppien väliin myös Kuusysissä (9 osumaa) ja TPS:ssä (30), joten miehellä on kasassa yhteensä 114 maalia, joilla irtoaa koko liigahistorian kattavan maalipörssin toinen sija.
Veikkausliigan kaikkien aikojen maalilistan nelossijalta löytyvä Rafael on ampunut 93 pääsarjaosumastaan 56 FC Lahdelle. Brasilialaisen maalivainusta ovat aikanaan päässeet nauttimaan myös HJK (30 osumaa) ja Jazz (7).
Alla olevasta taulukostamme löytyvät myös historian TOP10-listalla olevat seuraavat nimet: Jari Vanhala (yhteensä 85 maalia, joilla irtoaa sija 6 kaikkien aikojen maalipörssissä), Ismo Lius (84 maalia, sija 7) ja Marko Rajamäki (73 maalia, sija 10).
//
VEIKKAUSLIIGA 1990-2009 | ||
Eniten maaleja seuroittain | ||
Seura | Pelaaja | Maalit |
AC Oulu | Janne Hietanen | 5 |
FC Inter | Richard Teberio | 54 |
FC Lahti | Rafael | 56 |
Haka | Valeri Popovitsh | 151 |
HJK | Ismo Lius | 62 |
Honka | Hermanni Vuorinen | 41 |
IFK Mariehamn | David Carlsson | 24 |
Jaro | Jari Vanhala | 46 |
JJK | Ik-Kyung Nam | 8 |
KuPS | Ilja Venäläinen | 26 |
MYPA | Saku Puhakainen | 75 |
TamU | Jari Niemi | 55 |
TPS | Marko Rajamäki | 45 |
VPS | Ville Priha | 37 |
//
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS