Andrea Pirlon unelmapesti jäi toteutumatta – tämä syy muutti kaiken
Nyt nähtiin melkoinen käänne. Italialaisen jalkapallolegenda Andrea Pirlon piti nousta Italian maajoukkueen seuraavaksi päävalmentajaksi, mutta suunnitelma kaatui yllättävään syyhyn. Italian jalkapalloliitto katsoo, että Pirlon yhteistyö venäläisen uhkapelibrändin kanssa estää sopimuksen syntymisen.
Pirlo oli jo lähellä maajoukkueen päävalmentajan tehtävää, ja Italian jalkapalloliiton avainrooleihin nousseet Paolo Maldini sekä Leonardo ovat tiettävästi pettyneitä tilanteeseen. Kaksikko uskoi vahvasti siihen, että Pirlo olisi ollut oikea henkilö johtamaan Italian maajoukkuetta.
Pirlo kommentoi tilannetta itse seuraavasti:
– Haluan selventää muutamia asioita. Sopimukseni uhkapeliyhtiön kanssa on täysin kaupallinen ja urheilullinen yhteistyö. Siihen ei liity politiikkaa, enkä jaa heidän kanssaan samoja näkemyksiä. Haluan kiittää Maldinia ja Leonardoa siitä, että he uskoivat minuun.
– Harmittaa, että tekemäni ammatillinen valinta vaikuttaa näin paljon tähän päätökseen. Rakkauteni Italiaa kohtaan ei riipu työtehtävästä. Se on osa historiaani, identiteettiäni ja kulkee aina mukanani, Pirlo totesi.
Pirlon siirto vaikutti olevan Fabrizio Romanon ilmoituksen jälkeen käytännössä varma, mutta italialaistoimittaja on ollut kesällä hieman ruosteessa. Romano ilmoitti myös eilen toisen siirron toteutuneeksi, vaikka siirto ei ollut vielä toteutunut. Voit lukea siitä lisää TÄSTÄ.
Koko Pirlon viestin voit lukea TÄSTÄ.
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä

