Tästä syystä Rubin maksoi Eremenkosta ylihinnan

Roman Eremenkon miljoonakauppa on saanut paljon kritiikkiä ja ihmetystä sekä venäläis- että ukrainalaismediassa. Kysymys kuuluu: miten voi olla mahdollista, että Rubin Kazan oli valmis pulittamaan suomalaisesta Eremenkosta jopa 13 miljoonaa euroa?
Tunnettu pelaaja-agentti Dimitri Seljuk epäilee, että syynä on se, että Eremenko on myös Venäjän kansalainen ja näin ollen taistelu ”paikallisista” pelaajista käy kiivaana – Eremenkon hankinta ei vaikuta ulkomaalaiskiintiöön eikä Eremenkoa edes hankittu kauppatavaraksi. Venäjän mestaruussarjassa on sääntö, joka mahdollistaa ainoastaan kuuden ulkomaalaisen peluuttamisen samaan aikaan.
– Rubin ei olisi ikinä hankkinut Eremenkoa myydäkseen hänet eteenpäin. Kazanin oli pakko ostaa hänet ulkomaalaiskiintiön takia. Olen aiemmin jo sanonut, että ulkomaalaiskiintiö vain paisuttaa paikallisten pelaajien hintaa ja kasvattaa siten seurojen menoja. Pidän Roman Eremenkoa taitavana pelaajana, mutta 13 miljoonan euron siirtosumma – se on pilvissä. Rubin voisi ostaa samalla rahalla useita ulkomaalaisia, jotka ovat Romanin kanssa samaa luokkaa, Seljuk laukoo Football24:lle.
Seljuk väittää myös, että jos Eremenko olisi esimerkiksi ukrainalainen, ei Rubin olisi edes hankkinut häntä. Niin iso painoarvo on kansalaisuudella Venäjän pelaajamarkkinoilla.
– Rubin ei olisi maksanut hänestä mitään (ukrainalaisena), venäläiset eivät olisi edes ostaneet häntä. Eikä Dynamo olisi myynyt häntä, koska hän olisi ollut tärkeä pelaaja ukrainalaiselle joukkueelle. Eremenko olisi voitu myydä korkeintaan Dnepriin.
//
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Vahvistus: Ruotsi on antanut potkut päävalmentajalleen
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!