
Arsenal kukisti viime sunnuntaina Tottenhamin paikallistaistossa tylyin 5-2 numeroin.
Loukkaantumisen takia kauan sivussa ollut englantilais-suomalainen laitapakki
Carl Jenkinson pääsi kentälle toisella jaksolla. Jenkinson oli iloinen päästessään kentälle – monestakin eri syystä. Puolustajalla on esimerkiksi vaikeuksia katsoa joukkueensa esityksiä.
– Se on outoa, koska olen myös joukkueen fani. Tulen hulluksi, kun katselen kentän tapahtumia, juhlin maaleja ja minusta tuntuu edelleen kuin olisin fani, Jenkinson kertoo
seuran verkkosivuilla.
Siirtyminen penkiltä kentän puolelle rauhoittaa pelaajaa eri tavoin.
– Joskus unohdan, että olen pelaaja myös (kun katson otteluita). Oli hienoa päästä viimeiseksi 15 minuutiksi kentälle ja jättää viimeiset neljä rankkaa kuukautta taakseni.
Laitapakki kertoo myös, että pelaaminen paikallistaistossa oli unelmien täyttymys.
– Olen katsonut monta (paikallispeliä), mutta nyt osallistuminen pelaajana oli rehellisesti sanoen suuri kunnia. Se on jotain, mitä en tule koskaan unohtamaan. Se oli fantastista, Jenkinson riemuitsee.