AC Oulun urheilutoimenjohtaja: "Tämä menee puhtaasti minun piikkiini"

Viime viikonloppuna jalkapallon Miesten ykkösessä AC Oulu kaatoi kotikentällään FC Viikingit 5-0. Oululaisten uuden vahvistuksen Venance Zézén pelioikeus ei kuitenkaan ollut kunnossa, joten Palloliitto muutti lopputuloksen AC Oulun 0-3-tappioksi.

Zezen pelioikeudet oli siirretty Ouluun ennen peliä, mutta Palloliiton sääntöjen mukaan 7.5.2012 jälkeen tehdyt pelaajasiirrot pitää hyväksyttää liitossa poikkeustapauksina. AC Oulu ei ollut tällaista hyväksyntää hakenut.

AC Oululle on annettu mahdollisuus valittaa päätöksestä ja tämän oikeuden seura tulee myös verkkosivujensa mukaan käyttämään.

– Tämä menee puhtaasti minun piikkiini, mutta pisteiden menetys kuulostaa melko kovalta rangaistuksella asiasta joka olisi voitu kuitata yhdellä sähköpostiviestillä. Käytämme valitusoikeutemme ja olemme luottavaisia, että rangaistus tulee muuttumaan, AC Oulun urheilutoimenjohtaja Mika Nurmela kertoo seuran verkkosivuilla.

Luotettava peliyhtiö bet-at-home on yksi Alexander Ringin seuran pääsponsoreista.
Avaa pelitilisi tästä ja kuittaa samalla 100 euron bonus!