FC Hämeenlinnan puheenjohtaja taloustilanteesta: ”Selvitty on ja selvitään jatkossakin”
Kerroimme tänään tiistaina, että FC Hämeenlinnan toimitusjohtajan tehtäviä viimeiset kaksi kuukautta hoitanut Janne Oksanen väistyy tehtävässään heinäkuun jälkeen (lue uutinen). Oksanen kertoo seuran nettisivuilla, ettei hän saanut muodostaa realistista kuvaa seuran taloudesta ennen kuin hän otti tehtävän vastaan.
– En mielelläni hirveästi kommentoisi näitä asioita seuran ulkopuolelle, Oksanen toteaa vyyhdistä SuomiFutis-sivuston haastattelussa.
– Minulle jätettiin joitain asioita kertomatta, mitkä olivat vähän epäselviä. Enempää en lähde asiaa avaamaan. Tämä on seuran ja minun välinen asia, hän painottaa.
Seuran hallituksen puheenjohtaja Rainer Lundbergin mukaan mitään ei ole ainakaan tietoisesti jätetty seuran taholta kertomatta.
– En osaa kommentoida hänen sanomisiaan. Ei tässä ole ainakaan tarkoituksellisesti mitään salattu, Lundberg toteaa SuomiFutis-sivustolle.
Millainen on FC Hämeenlinnan taloustilanne?
Oksanen toteaa myös hämeenlinnalaisseuran verkkosivuilla, että ”seuran taloudelliset näkymät kuluvaa kautta pidemmälle ovat hyvin epävarmat.” Minkälainen on FC Hämeenlinnan taloustilanne, puheenjohtaja Rainer Lundberg? – Eihän se (talous) mikään kovin vahva ole, mutta kuitenkin selvitty on ja selvitään jatkossakin. Haasteitahan on joka seuralla niin jalkapallossa kuin muissa lajeissa. Tämä ei ole varmasti mikään yllätys kenellekään, Lundberg kertoo. Onko seura konkurssikypsä? – Ei ole konkurssikypsä. Haasteet pystytään voittamaan. Ottelutapahtumat ovat yksi merkittävä tulonlähde, ja nyt kun olemme miehittäneet sarjan viimeisiä paikkoja, niin yleisöryntäys ei ole ollut toivotunlainen. Julkaisemme Janne Oksasen haastattelun kokonaisuudessaan keskiviikkona. Jaakko KäyhköLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSille surkeita uutisia – keskikenttäpelaaja pitkään sivussa pelikentiltä
- Virallista: Palloliiton jättänyt Erkka V. Lehtola löysi uuden työpaikan
- Juniorimaajoukkueissa pelannut lupaus lähtee Ilveksestä
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Sepp Blatter kannustaa boikotoimaan Yhdysvaltojen MM-kisoja
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Jalkapallolegenda ja NHL-pelaaja kaupoilla – tähtitieteellisiä summia pelissä
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Juniorimaajoukkueissa pelannut lupaus lähtee Ilveksestä
- FotbollDirekt: Matias Siltanen jäämässä kevääksi Djurgårdeniin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa
Kerroimme tänään tiistaina, että FC Hämeenlinnan toimitusjohtajan tehtäviä viimeiset kaksi kuukautta hoitanut Janne Oksanen väistyy tehtävässään heinäkuun jälkeen (