OPS joutui tyytymään 1-1-tasapeliin kotikentällään torstaina HIFK:ta vastaan. Isännät menivät 13. minuutin jälkeen johtoon Pekka Räisäsen maalilla, mutta HIFK kampesi tasoihin reilua kymmentä minuuttia myöhemmin Daniel Antmanin osumalla.

OPS on vajonnut kärkitaistelusta jo kymmenen joukkueen sarjassa seitsemänneksi. 19 pistettä 18 ottelussa on vain kuusi pistettä enemmän kuin toisen putoajan paikalla olevalla FC Hämeenlinnalla. OPS:n päävalmentaja Luiz Antonion mukaan suurin ongelma on maalinteossa.

– Meillä oli niin monta luksuspaikkaa. Meidän olisi pitänyt tappaa tämä peli jo ensimmäisellä jaksolla. Kaikki ovat pettyneitä tähän tulokseen, Antonio pohti OPS:n kotisivuilla HIFK-pelin saldoa.

– Tämä on maalintekopeli. Kyllä meillä on tuskaa, se pitää myöntää. Ei ole hymyä, koska ei ole voittoja. Olen kuitenkin joukkueen takana ja tulemme parantamaan ihan varmasti tästä.

Lyö Betssonille 25 euron riskitön ensiveto! Nappaa myös 100 euron bonus!
Jos riskitön veto menee ohi, saat panoksesi takaisin! Lue tästä lisätietoja!