Entinen Barca-pomo: ”Cristiano Ronaldo oli siirtyä meille”

Entinen FC Barcelonan presidentti Joan Laporta kertoi Radio Marcalle, että Real Madridin ykköstähti Cristiano Ronaldo oli lähellä siirtymistä seuraan, kun hän pelasi vielä kotimaassaan.
– Agentti tarjosi häntä meille ja olisimme saaneet hänet edullisemmin kuin, mitä ManU lopulta maksoi hänestä. Meillä ei siihen aikaan ollut varaa sellaiseen, Marca-lehti siteerasi miestä verkkosivuillaan.
Ronaldo siirtyi Englantiin Sporting Lissabonista 18-vuotiaana 15 miljoonan euron siirtokorvauksella. Myös nykyinen Real Madrid -luotsi Jose Mourinho oli Barcelonan mietinnässä, mutta seura päätti toisin.
– Hänen agenttinsa soitti minulle ja kysyi olisimmeko kiinnostuneita palkkaamaan Mourinhon. Kerroin kuitenkin, että olemme valinneet Pep Guardiolan pestiin. Hän oli ideaali henkilö viemään filosofiaamme eteenpäin. Uskoimme aina hänen onnistuvan, mutta todellisuus jopa ylitti odotuksemme.
Guardiola jättäytyi pois Barcelonan vastuuvalmentajan pallilta viime kauden päätteeksi. Hän on viettänyt sapattivuotta, mutta teki äskettäin sopimuksen FC Bayern Münchenin päävalmentajan paikasta. Pesti alkaa ensi kesänä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä