FC Hongan kaksikko voitti sopimustaistelun – vapaita siirtymään muualle
Kuva: Juha Tamminen
SPL:n kilpailuvaliokunta on päättänyt, että FC Honkaa edustaneilla Tapio Heikkilällä ja Duarte Tammilehdolla on ollut hyväksyttävä syy sopimuspurkuun. Kaksikolla on päätöksen johdosta oikeus siirtää edustus- ja pelioikeutensa vapaasti uuteen seuraan, tiedottaa Palloliitto.
Kilpailuvaliokunta perusteli ratkaisuaan seuraavasti:
Asiassa katsotaan toteennäytetyksi, että Tammilehto ja Heikkilä (myöhemmin yhdessä pelaajat) ovat kirjallisella ilmoituksella FC Hongalle 11.10.2012 purkaneet pelaajasopimuksensa siten, että sopimus päättyy 31.10.2012. Purun syynä on ollut se, että purkuhetkellä pelaajilla on ollut saamatta elo- ja syyskuun palkat sekä 31.7.2012 erääntynyt bonus. Palkkojen maksupäivä olisi ollut näiden kuukausien viimeinen päivä.
FC Hongan esittämälle väitteelle, että pelaajat olisivat peruneet purkunsa suullisessa keskustelussa FC Hongan edustajan kanssa 16.10.2012, ei löytynyt näyttöä. Näin ollen sillä, että FC Honka maksoi erääntyneet palkat ja bonuksen pelaajille 30.10.2012, ei ole merkitystä sopimuksen purun kanssa.
Edellä olevan perusteella Kilpailuvaliokunta katsoo, että koska FC Honka on jättänyt kahden kuukauden palkat maksamatta ja lisäksi bonus on ollut yli kaksi kuukautta erääntyneenä, on pelaajilla ollut hyväksyttävä syy purkaa sopimuksensa FC Hongan kanssa.
FC Hongalla on oikeus valittaa seitsemän päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista Suomen Palloliiton liittohallitukselle.
Lue tiedote kokonaisuudessaan tästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen