Maradona haukkuu Barcelonaa ahneudesta: ”Nyt siitä maksetaan”
Kuva: Getty Images
Argentiinalainen jalkapallolegenda Diego Maradona ei hyväksy maanmiehensä Lionel Messin arvostelua. Barcelona hävisi viime viikolla veriviholliselleen Real Madridille sekä Espanjan cupissa että liigassa ja neljä kertaa peräkkäin vuoden pelaajaksi maailmassa valittu Messi jäi pimentoon otteluissa.
– Messi ei voi teilata parin heikomman pelin perusteella. Hänkään ei voi pelastaa seuraansa jokaisessa ottelussa. Miettikää, mitä on hän on juuri saavuttanut, Maradona viittaa miehen viime vuoden huimaan maaliennätykseen Marcan haastattelussa.
Maradona käntää Messin ja koko joukkueen heikon jakson seurajohdon syyksi.
– Nyt maksetaan Barcelonan ahneudesta kauden alla. Messi pelasi kesällä 60 minuuttisia turhissa ystävyysotteluissa mm. Malesiassa ja Kiinassa, koska Barcalonalle maksettiin niistä. Nyt he ovat väsyttäneet hänet, kuten koko muunkin joukkueen.
Joka tapauksessa Barcelona johtaa yhä Espanjan liigaa ylivoimaisesti, mutta Espanjan cupin lisäksi matka Mestarien liiga meinaa katketa – joukkue ajaa ensi viikolla takaa kotikentällään AC Milanin 2-0-johtoa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan