41-vuotias Huuhkaja-legenda jatkaa komeaa uraansa

© Kuva: Juha Tamminen

AC Oulun keskikentän moottori Mika Nurmela on solminut seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

41-vuotias Nurmela on ehtinyt pelata urallaan peräti 71 A-maaottelua. Tänä päivänä Nurmela toimii pelaamisen ohessa myös AC Oulun urheilutoimenjohtajana.

– Olen pysynyt terveenä ja harjoitellut normaalisti. Nautin pelaamisesta ja siksi oli helppoa jatkaa. Urheilutoimenjohtajana ajattelen tietysti, että ei me ilman minua pärjätä, Nurmela vitsailee seuran verkkosivuilla.

Nurmela on hoitanut talven aikana myös seuran markkinointia, joten tehtävää piisaa.

– Kyllä tässä kalenteri on melko täynnä ollut, mutta olen tykännyt tästäkin puolesta seuratoimintaa. Tarkoitus on kehittää AC Oulua jokaisella osa-alueella ja Äffän (Juho Meriläinen) kanssa ollaan tässä mielestäni onnistuttu. Hallitus ja muut seurauskolliset henkilöt tukevat meitä mainiosti ja siitä iso kiitos heille.

Nurmela paljastaa, että AC Oulun joukkue alkaa pian olla valmis ensi kaudeksi.

– Tulemme julkaisemaan lähipäivinä lisää sopimuksia, urheilutoimenjohtaja sanoo.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.