Bundesliigan maalitykki saatavilla pilkkahintaan
Kuva: Getty Images
Sami Hyypiän valmentama Bayer Leverkusen on aloittanut kauden komeasti ja on vain pisteen päässä sarjakärki Bayern Münchenistä. Yksi joukkueen tähdistä on 25-vuotias laitahyökkääjä Sidney Sam, joka on tehtaillut kymmenessä ottelussa huimat seitsemän maalia ja alustanut lisäksi neljä osumaa.
Nyt näyttääkin siltä, että Leverkusenilla tulee olemaan täysi työ miehen pitämisessä riveissään. Samin nykyinen sopimus on voimassa kesään 2015 asti. Express.de-sivuston mukaan mies voi kuitenkin jättää Leverkusenin jo ensi kesänä, sillä sopimukseen on kirjattu nykytilanteen valossa naurettavan pieni 2,6 miljoonan euron ulosostoklausuuli. Kosiskelijoita ei noin edullisen purkupykälän edessä ole helppo pitää loitolla.
Express mainitsee nimeltä kolme innokasta ostajaehdokasta. Schalken tarjous on jo kaksi kertaa tyrmätty, mutta seura ei aio luovuttaa. Liverpool haluaisi viedä miehen Brittein Saarille ja Wolfsburg on tarjonnut miehelle muhkeaa palkankorotusta. Sam ansaitsee Leverkusenissa tällä hetkellä ainoastaan 1,1 miljoonaa euroa vuodessa, ja “Sudet” ovat tarjonneet miehelle kolmen miljoonan euron vuosiansioita.
Bayer Leverkusen ei miehestä halua missään nimessä luopua, mutta todennäköisesti pian tarjottavaan jatkosopimukseen on pakko sisällyttää tuntuva palkankorotus. Muuten aidan takana oleva ruoho voi alkaa näyttää hyvinkin vihreältä.
LUE MYÖS:
- Pikkuhuuhkajat nousi neljästi tasoihin Kosovossa – tie vie EM-jatkokarsintaan
- 15 sekuntia! Huuhkajille karmea alku Valko-Venäjää vastaan
- Jacob Friis kommentoi Glen Kamaran tilannetta Ylelle: ”En ymmärrä”
- Miralem Pjanićin outo heitto Cristiano Ronaldosta olikin puuta heinää
- CNN: Cristiano Ronaldo ei aio palata – asetti yhden ehdon maajoukkueelle
- Haastattelu: VPS:n kanssa jatkosopimuksen tehnyt Jussi Nuorela tähtää ulkomaille – ”En ole koskaan salannut sitä”
- Tilastot sen paljastavat – Lukas Hradecky on ollut tällä kaudella Euroopan eliittiä
- Kupittaalta Lionel Messin jäähyväisiin – TPS-topparilla edessään poikkeuksellinen ilta
- CIES:n parhaiden nuorten listalle ylsi kolme suomalaista – Matias Siltanen napsi kovia päänahkoja
- Suomalaisia on kourallinen eurosarjojen arvokkaimpien pelaajien listoilla
- Jonatan Johanssonilta tiukka vastaus Glen Kamarasta
- Pikkuhuuhkajat taistelee U21 EM-kisapaikasta – kokoonpano, tv-lähetys ja lohkotilanne
- Otto Ruoppi sivuun Pikkuhuuhkajien karsintaottelusta
- Huuhkajat kohtaa Valko-Venäjän – kokoonpano, tv-lähetykset ja lohkotilanne
- Doni Arifi on jäänyt penkille Saksassa: ”Tämä on nyt tilanne, enkä ole tyytyväinen”
- Jani Honkavaaran luottopelaaja herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Zinédine Zidanen Ranska takoi maaleja hurjana
- Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”
- Portugalin jalkapallopomolta vahva tuki Cristiano Ronaldolle
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla