Huuhkajapuolustajan seurajoukkueen ongelmat jatkuvat – talous koetuksella

Kuva: Juha Tamminen
Jere Urosen viime kausi meni lähes täysin ohi sitkeän loukkaantumisen vuoksi. Ongelmitta ei sujunut myöskään hänen seurajoukkueensa, eli Helsingborgs IF:n vuosi.
HIF sijoittui viime kaudella Ruotsin pääsarjassa viidenneksi. Syksyn puhutun aihe oli kuitenkin joukkueen sisäinen turbulenssi. Seura irtisanoi lokakuun alussa Rachid Bouaouzanin sopimuksen, jota oli jäljellä kolme kuukautta. Taustalla oli harjoituksissa sattunut yhteenotto kokeneen Erik Edmanin kanssa.
Nyt ruotsalaismedia uutisoi skånelaisseuran taloudellisista ongelmista. Heikko tilanne koskettanee pelaajia varsin suorasti, sillä joukkue saattaa joutua tinkimään talven ulkomaan harjoitus- ja pelileiristä.
Seura teki expressen.sen mukaan viime kaudella seitsemän miljoonaa kruunua tappiota. Lähteen haastattelema Loret Sadiku ei haluaisi kuitenkaan tinkiä talven ulkomaille suuntautuvasta harjoitusleiristä.
– Se on erittäin tärkeää yhteishengen vuoksi. Erityisesti kun ajattelee millaista meillä on ollut, puolustaja korostaa.
– Kaikki näkevät toisiaan nyt todella mielellään. Viime syksyyn verrattuna tuntuu todella hyvältä.
Myöskään nuori Emil Krafth ei halua luopua leirityksestä.
– Minusta on tärkeää päästä vähän pois ja päästä pelaamaan isoilla kentillä ja luonnon nurmella. On myös tärkeää saada joukkue yhteen ja luoda yhteishenkeä jo aikaisessa vaiheessa kautta. En tiedä millainen taloudellinen tilanne on, mutta jos sen pystyy hoitamaan, pitäisi niin mielestäni ehdottomasti tehdä.
Suomen A-maajoukkuepuolustaja Jere Uronen siirtyi seuraan TPS:sta tammikuussa 2012. Hänen sopimuksensa kestää syksyyn 2015.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta