Bayernin tuore hankinta melkoinen keskikentän jyrä!

Bayern München vahvisti kotisivuillaan aiemmin maanantaina hankkineensa Eintracht Frankfurtin keskikenttäpelaajan Sebastian Roden, 23, vahvistamaan joukkuetta ensi kaudesta alkaen neljän vuoden sopimuksella.
Rode oli Eintrachtin avauskokoonpanossa kauden aikana aina terveenä ollessaan. Puolustavan keskikenttäpelaajan tontille erikoistuneen Roden kausi kuitenkin katkesi helmikuun lopussa tulleeseen jalkavammaan.
Eintracht Frankfurtia neljän viime kauden ajan edustaneella Rodella on Bundesliigasta kaikkiaan 61 ottelun kokemus. Hän oli mukana myös Saksan alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa vuoden 2013 EM-turnauksessa.
Roden tilastot keskikentällä ovat vakuuttavat ja kertovat miehen olleen melkoinen voima frankfurtilaisseurassa. Hän on kauden aikana, vaikka siis ei pelannut sitten helmikuun, tehnyt enemmän katkoja keskikentällä kuin Bayernin kaksikko Bastian Schweinsteiger ja Mario Götze yhteensä.
Onnistuneissa taklauksissa vain Bayernin Toni Kroos pitää nimissään kovempaa tilastoa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia